CAKE i LIFE VIIEW 2050 na side evencie w Pawilonie Ukraińskim

CAKE i LIFE VIIEW 2050 na side evencie w Pawilonie Ukraińskim

Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) jest zaangażowane w organizację i udział w kilku wydarzeniach towarzyszących podczas tegorocznego COP29 – 29. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), podczas których prezentowane są wyniki projektu LIFE VIIEW 2050. Jedno z takich wydarzeń towarzyszących zostało zorganizowane wspólnie z Energy Community Secretariat i odbyło się 14 listopada 2024 r. w Pawilonie Ukraińskim.

 

  •  “Carbon pricing as a response to climate change in the EU neighbouring countries.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mechanizmy oparte na ustalaniu ceny za emisje dwutlenku węgla (ang. carbon pricing) są przedmiotem zainteresowania zarówno krajów, które już posiadają swoje systemy handlu emisjami, jak i tych, które ich nie posiadają. Nie zaskakuje zatem, że jest to również jeden z głównych tematów omawianych i negocjowanych podczas konferencji COP29. Był to również temat jednego z wydarzeń towarzyszących (tzw. side event) na COP29 – “Carbon pricing as a response to climate change in the EU neighbouring countries”, które zostało zorganizowane przez CAKE i LIFE VIIEW 2050 wraz z Energy Community Secretariat w Pawilonie Ukraińskim w dniu 14 listopada 2024 r.

 

Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia otwierającego Ołeha Bondarenko, przewodniczącego Komisji Rady Najwyższej Ukrainy ds. polityki środowiskowej. Następnie tuż przed dyskusją panelową, która była głównym punktem wydarzenia, Maciej Cygler, Ekspert CAKE i LIFE VIIEW 2050 przedstawił prezentację wprowadzającą kontekst dyskusji. Przedstawił stan rozwoju systemów handlu emisjami dwutlenku węgla na świecie, a także wyniki analiz CAKE dotyczących skutków ewolucji systemów handlu emisjami w UE, w tym opisy tego, w jaki sposób odpowiadają one na wyzwania do rozszerzenia zakresu stosowania różnych narzędzi polityki opartych na ustalaniu ceny za emisje dwutlenku węgla na całym świecie.

 

Następnie odbyła się dyskusja panelowa, moderowana przez Monikę Figaj z Energy Community Secretariat. Paneliści – z których większość reprezentowała kraje spoza UE – w bardzo interesujący sposób przedstawili, w jaki sposób reagują na wyzwania związane z coraz częstszym stosowaniem różnych form i systemów opartych na ustalaniu ceny za emisję dwutlenku węgla na całym świecie.

 

Artur Lorkowski, Dyrektor Energy Community Secretariat, Aliona Rusnac, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Mołdawii oraz Oleksii Riabchyn, Doradca Wicepremiera Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej ds. energii i Zielonego Ładu UE, nie kwestionując zasadniczo nieuchronności rozszerzenia instrumentów politycznych opartych na ustalaniu ceny za emisję dwutlenku węgla, podkreślili, że jednym z głównych wyzwań stojących przed krajami kandydującymi w najbliższej przyszłości jest CBAM. Jednocześnie jednak podkreślili, że CBAM nie jest przeszkodą nie do przejścia, której oddziaływanie należy ograniczyć, ale specyficzną okolicznością, którą należy w jakiś sposób wziąć pod uwagę. Na poparcie tej tezy wyjaśnili, w jakim zakresie zaawansowane są zamierzenia i prace w celu ustanowienia odpowiednich narzędzi polityki klimatycznej w ich krajach, które są zgodne z tymi wdrożonymi w UE.

 

W swoim wystąpieniu Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora IOŚ-PIB ds. Zarządzania Emisjami i Kierownik CAKE/KOBiZE opisał ścieżki rozwoju mechanizmów opartych na ustalaniu ceny  za emisję dwutlenku węgla na świecie i poparł swoje uwagi wynikami analiz przeprowadzonych przez Centrum Analiz Klimatyczno- Energetycznych (CAKE). Podkreślił również znaczenie i korzyści płynące z trwających i przyszłych procesów związanych z rozwojem i łączeniem systemów handlu emisjami na całym świecie, nie unikając przy tym wyzwań i przeszkód z tym związanych. W odpowiedzi na obawy związane z wdrażaniem CBAM, podkreślił, że w kontekście ciągłego rozwoju systemów handlu emisjami, CBAM wdrażany w UE powinien być postrzegany jako mechanizm przejściowy, który z czasem straci na znaczeniu.

 

Więcej informacji na temat side eventu : LINK 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję