CAKE na III evencie na COP29 w Pawilonie Greckim
W dniu 15 listopada 2024 r. CAKE uczestniczyło w kolejnym, trzecim już wydarzeniu towarzyszącym na COP29 organizowanym w Pawilonie Greckim przez Forum Energii pt. „The EU Clean Industrial Deal – what to expect?”. Była to kolejna okazja do przedstawienia na COP29 opinii CAKE dotyczących przedmiotowych zagadnień na bazie prac i analiz w ramach projektu LIFE VIIEW 2050.
Wydarzenie odbyło się w formule dyskusji panelowej prowadzonej przez Joannę Panderę, Prezes Forum Energii, zaś obok Roberta Jeszke, Zastępcy dyrektora IOŚ-PIB i Kierownika KOBIZE/CAKE, udział w panelu wzięli Jan Dusík, Zastępca Dyrektora Generalnego DG CLIMA w Komisji Europejskiej oraz Rosana Santos, Dyrektor wykonawczy E+ w Brazylii.
Zaproszenie paneliści zauważyli, że podczas gdy obecna globalna sytuacja geopolityczna niewątpliwie wpływa na politykę klimatyczną i negocjacje, to zmierza ona zdecydowanie do przodu i możemy zaobserwować szereg zmian w polityce na całym świecie. “Emisje w UE spadają, więc jesteśmy na dobrej drodze aby w większym stopniu redukować emisje. Nadal musimy być ambitni, nie ma innego „początku”, a my powinniśmy działać w inteligentny sposób” – oznajmił Jan Dusík.
Robert Jeszke wyjaśnił, w jaki sposób polityka przeciwdziałania zmianom klimatu może być kształtowana. Podkreślił znaczenie łączenia polityk klimatycznych na całym świecie, w tym mechanizmów opartych na ustalaniu ceny za emisję dwutlenku węgla (ang. carbon pricing) i odniósł się do obaw podniesionych podczas dyskusji na temat CBAM, wskazując, że podatek graniczny to w rzeczywistości rozwiązanie, które będzie traciło na znaczeniu, a możemy już zaobserwować szereg mechanizmów typu carbon pricing na całym świecie. Wydaje się, że CBAM może być jednym z czynników wspierających rozwój tych mechanizmów.
W tym kontekście dobrze było usłyszeć głos Rosany Santos, która poinformowała, że Brazylia właśnie przyjęła ustawę o ustanowieniu systemu handlu uprawnieniami do emisji i że przyjęte rozwiązania bazują na doświadczeniach europejskich. “Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę różnorodność krajów i regionów – w Brazylii 75% emisji pochodzi z wylesiania i rolnictwa, więc rozłożenie priorytetów w zestawie narzędzi polityki klimatycznej powinno być nieco inne niż w UE oraz innych krajach rozwiniętych” – dodała.
Robert Jeszke odniósł się również do przyszłorocznej prezydencji Polski w Radzie UE, wskazując na szczególnie trudną sytuację w związku z wojną na Ukrainie, a także różne uwarunkowania w państwach członkowskich wobec transformacji energetycznej, w tym wrażliwości na ceny energii i inne społeczne obciążenia. Decydenci, w szczególności, powinni zwrócić większą uwagę na grupy szczególnie wrażliwe, zwłaszcza w odniesieniu do przystępności cen energii. Kolejnym wyzwaniem jest mobilizacja kapitału prywatnego, ponieważ potrzeby inwestycyjne związane z transformacją energetyczną są olbrzymie, przy czym powinny sprzyjać inwestycjom w OZE, magazynowanie energii oraz w energetykę jądrową.
Niezależnie od tego, jak trudne kwestie i wyzwania zostały poruszone podczas dyskusji przez panelistów, widoczne było poczucie zdecydowanego dążenia do znalezienia skutecznych, efektywnych i akceptowalnych ścieżek dojścia do neutralności klimatycznej.