CAKE na seminarium IRWiR PAN
W dniu 2 grudnia 2024 r. odbyło się seminarium pt. „Wpływ polityki klimatycznej na sektor rolnictwa w Polsce” zorganizowane przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, w którym uczestniczyli przedstawiciele CAKE/ KOBIZE.
Eksperci CAKE ds. modelowania sektora rolnictwa dr hab. Adam Wąs oraz dr. hab. inż. Paweł Kobus, eksperci CAKE/ KOBIZE zaprezentowali sposoby osiągnięcia celów redukcji emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie będące efektem prac prowadzonych w KOBiZE w ramach projektów LIFE Climate CAKE PL i LIFE VIIEW 2050. Do przygotowania analiz wykorzystano model EPICA, zbudowany w CAKE w celu badania efektów ograniczania emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie. Prezentowane analizy wskazały potencjalne skutki ekonomiczne osiągania neutralności klimatycznej w polskim rolnictwie w perspektywie roku 2050.
Wyniki analiz wskazują, że przy wykorzystaniu obecnych technologii produkcji osiąganie ambitnych celów redukcyjnych w rolnictwie jest trudne i prowadzi do znacznego ograniczenia produkcji, a w konsekwencji do wzrostu cen produktów rolnych i wzrostu importu produktów rolniczych. Wykorzystanie instrumentów ograniczających emisję GHG (CRCF) w rolnictwie ułatwia osiągnięcie celów polityki klimatycznej i zmniejsza jej negatywny wpływ na sytuację dochodową rolników. Wybór metod osiągniecia celu redukcyjnego ma wpływ na kierunek i skalę zmian w sektorze, wariant mieszany wykorzystujący kwotowe ograniczenia emisji w połączeniu z dopłatami do dobrowolnego ograniczania emisji przez rolników wydaje się najkorzystniejszą alternatywą. Zastosowanie takiego podejścia powoduje, że koszty redukcji rozkładane są solidarnie na wszystkich uczestników rynku (rolnicy, podatnicy, konsumenci).