CAKE na CBAM Global Townhall 2022
W dniu 18 maja 2022 r. Izabela Tobiasz ekspertka ds. modelowania w Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych wzięła udział w spotkaniu organizowanym przez ECST pt. CBAM Global Townhall 2022.
Komisja Europejska przedstawiła propozycję mechanizmu dostosowania do granic emisji dwutlenku węgla (ang. skrót CBAM), który jest przedmiotem toczących się dyskusji w Parlamencie Europejskim i Radzie. Komisja wiodąca ds. CBAM w Parlamencie Europejskim, ENVI, zagłosowała nad poprawkami kompromisowymi 17 maja. To decydujący moment dla CBAM na scenie europejskiej. Dokładna rola CBAM na arenie międzynarodowej pozostaje przedmiotem debaty, nawet w miarę postępu procesu UE. Bez względu na ostateczny kształt i rolę CBAM, jeśli ma on odnieść sukces, obawy dotyczące obchodzenia tego mechanizmu muszą zostać rozwiane. Kwestie tzw. “resource shuffling”, przeładunku i innych strategii obchodzenia i unikania są często zgłaszane przez zainteresowane strony. Spotkanie organizowane przez ERCST było panelem dyskusyjnym gromadzącym ekspertów z UE i ze świata mającym na celu odniesienie się do kluczowych aspektów CBAM dotyczących różnych propozycji i opcji.
Izabela Tobiasz odniosła się do głosowania komisji ENVI ws. CBAM. Wspomniała m.in. o niezwykle istotnej kwestii skróceniu okresu wycofywania bezpłatnych uprawnień sektorom CBAM (ENVI proponuje okres 2026-2030 vs. 2026-2035 propozycja KE) czy skróceniu fazy pilotażowej dla sektorów CBAM do 2024 r. (propozycja KE zakładała jej trwanie do 2026 r.). Izabela Tobiasz przedstawiła również stanowisko Polski w tym zakresie. Na końcu stwierdziła, że CBAM powinien być przede wszystkim instrumentem zachęcającym państwa rozwijające się do podejmowania odpowiednich wysiłków w zakresie ochrony klimatu. Jednocześnie stworzenie instrumentu bezpośrednio rekompensującego krajom rozwijającym się tworzenie CBAM ograniczy skutki tego mechanizmu.
Całość nagrania spotkania dostępna jest tutaj
Powrót