CAKE na warsztatach na temat dezinformacji klimatycznej w Pradze
W dniach 22-23 stycznia 2025 r. Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora IOŚ-PIB ds. Zarządzania Emisjami, Kierownik KOBIZE i CAKE, uczestniczył w spotkaniu poświęconemu komunikacji i dezinformacji klimatycznej, którego organizatorem i gospodarzem była Ambasada Wielkiej Brytanii w Pradze. To ważne wydarzenie zgromadziło ekspertów i praktyków ze środowisk akademickich, ośrodków analitycznych, organizacji pozarządowych i ambasad brytyjskich z dziewięciu krajów Europy Środkowej (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii).
Pierwszego dnia odbył się panel dyskusyjny pn. „Climate Ambition in Central Europe and Cost of Non-action”, który poprowadził Ambasador Matt Field OBE goszcząc – obok Roberta Jeszke – Annę Walters z Foreign, Commonwealth and Development Office i Petra Holuba z Ministerstwa Środowiska Republiki Czeskiej, zaś kolejnego warsztaty poświęcone komunikacji i dezinformacji klimatycznej – jak się okazuje – bardzo ważnej, a wciąż niedocenianej sferze polityki klimatycznej.
Dezinformacja jest znaczącym i rosnącym zagrożeniem w debacie klimatycznej. Co więcej nie dotyczy to tylko samej polityki klimatycznej, ale także wykorzystywanie tego obszaru do działań – bardzo często nieprzyjaznych – podejmowanych dla osiągania celów na innych polach, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. Wyzwania związane ze skutecznym przekazywaniem wiedzy o klimacie w czasach, gdy zmiany klimatu niekoniecznie jest w danej chwili najważniejszym problemem w regionie, okazują się wymagające. Warto zwrócić uwagę na niedawny Polski Raport Zespołu ds. Dezinformacji (styczeń 2025 r.), który podkreśla taktyki stosowane w celu podważenia nauki o klimacie, w tym dyskredytowanie naukowców, manipulowanie danymi, przerzucanie winy i rozpowszechnianie teorii spiskowych. Podkreślono, w jaki sposób dezinformacja wykorzystuje obawy społeczne, obawy gospodarcze i napięcia geopolityczne, aby podważyć zaufanie do działań na rzecz klimatu. Walka z tym zjawiskiem wymaga wieloaspektowego podejścia: przejrzystej komunikacji, wysokiej jakości danych i odporności na manipulację informacjami.
W Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE), gdzie tworzymy wiedzę wspomagającą proces podejmowania decyzji, jesteśmy tego szczególnie świadomi i zgadzamy się z tym, że naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie takim narracjom za pomocą wiarygodnych, dostępnych i zrozumiałych informacji. Robert Jeszke zwrócił również uwagę na znaczenie łączenia systemów ETS w różnych regionach świata może zwiększyć płynność rynku, prowadząc do bardziej konkurencyjnych cen emisji CO2, transferu technologii i niższych kosztów redukcji emisji. Zachęcił do zapoznania się z analizami i raportami CAKE dostępnymi na naszej stronie: Raporty CAKE
Serdeczne podziękowania dla Ambasadora Matta Fielda OBE, organizatorów, w szczególności Blanki Danišovej z Ambasady Brytyjskiej w Pradze i Angeliki Gronowskiej-Starzenskiej z Ambasady Brytyjskiej w Warszawie oraz wszystkich uczestników za stworzenie tak inspirującej przestrzeni do dzielenia się pomysłami. Specjalne podziękowania dla uczestników panelu – Anny Walters z Foreign, Commonwealth and Development Office oraz Petra Holuba z Ministerstwa Środowiska Republiki Czeskiej.