Udział CAKE w warsztatach LIFE COASE, 27.06.2025
27 czerwca 2025 r. CAKE/KOBIZE wzięło udział w warsztatach „LIFE COASE- Workshop on ex-ante assessments of emissions trading” organizowanych przez Florence School of Regulation/ European University Institute.
- Jakub Boratyński, nasz ekspert CAKE, był prelegentem podczas Sesji 2: „Modelling economic implications of Article 6 and ETS linking – recent evidence”, gdzie zaprezentował wyniki analizy CAKE przygotowanej w ramach projektu LIFE VIIEW 2050.
- Analiza jest dostępna tutaj: VIIEW on EU ETS 2050:
VIIEW on EU ETS 2050: Linking EU ETS with other carbon pricing mechanisms (3,0 MiB, 290 hits)
- Podczas warsztatów uczestnicy omówili szereg zagadnień, od wyzwań technicznych w modelowaniu powiązań między systemami handlu emisji dwutlenku węgla po administracyjne i polityczne aspekty wdrażania art. 6 Porozumienia paryskiego, który określa, w jaki sposób kraje mogą współpracować, aby osiągnąć i zwiększyć swoje cele w zakresie redukcji emisji. W trakcie warsztatów poruszono szereg kwestii m.in. zastanawiano się nad tym, dlaczego mechanizmy z art. 6 Porozumienia paryskiego nie są odzwierciedlone w analizach opartych na modelach. Uczestnicy przeanalizowali również propozycje umożliwienia włączenia międzynarodowych kredytów węglowych w celu wypełniania zobowiązań w ramach unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM). CBAM wymaga obecnie zrzeczenia się certyfikatów równoważnych cenie emisji dwutlenku węgla w ramach EU ETS, a rozważenie wykorzystania kredytów jest częścią trwającego przeglądu zakresu i warunków obowiązywania mechanizmu CBAM przez UE. Zauważono, że wprowadzenie CBAM już przyspieszyło wysiłki w Chinach i innych krajach BRICS na rzecz włączenia celów łagodzących do polityki i polityki klimatycznej.
- Agnieszka Gałan, z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), przedstawiła swoje spostrzeżenia podczas otwartej dyskusji na temat rozszerzenia i integracji rynków uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach art. 6 Porozumienia paryskiego. Podkreśliła, że rozszerzenie art. 6 Porozumienia paryskiego zależy od wyraźnych sygnałów popytu – zwłaszcza poprzez nadchodzące zgłoszenia NDC, a także gotowość instytucjonalną. W odniesieniu do integracji polityki wskazała na potencjał integracji art. 6 Porozumienia paryskiego z szerszą polityką handlową i przemysłową, taką jak unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla CBAM.
- Podczas warsztatów przedstawiono również jedna z przyszłościowych propozycji: European Central Carbon Bank (ECCB) do zarządzania międzynarodowymi kredytami węglowymi w ramach EU ETS, stabilizacji cen i finansowania projektów związanych z czystą energią.
- Policy brief KOBIZE na temat ECCB jest dostępny tutaj:
Policy brief: Introducing the ECCB as the new institution to manage the future EU carbon market (799,8 KiB, 71 hits)