CAKE i LIFE VIIEW 2050 na EUI i LIFE COASE

18 czerwca 2024 r. Jakub Boratyński, nasz ekspert ds. modelowania CAKE, zaprezentował najnowsze wyniki naszej pracy i projektu LIFE VIIEW 2050 na konferencji organizowanej przez European University Institute Robert Schuman Centre for Advanced Studies i LIFE COASE w ramach “Joint session of Workshops” w części poświęconej “The role of carbon markets in reaching carbon neutrality”.

Jakub Boratyński wygłosił prezentację zatytułowaną: “”. W swoim wystąpieniu przedstawił cele projektu LIFE VIIEW 2050 oraz zastosowany zestaw narzędzi do modelowania symulacyjnego (model CGE-d- place, MEESA- model sektora energetycznego, EPICA- model rolnictwa, TR3E- model transportu). Przedstawił również wyniki najnowszej analizy LIFE VIIEW 2050, która koncentrowała się na synergiach między EU ETS a innymi środkami polityki klimatycznej UE – usuwaniem dwutlenku węgla, wodorem i transportem.

Poniżej przedstawiono główne wnioski z przedstawionych wyników:

• Ustalenie cen pochłaniania skutkuje znacznym spadkiem cen emisji dwutlenku węgla w ramach #EUETS (z 880 EUR/tCO2 do 310 EUR/tCO2 w 2040 r. przy pełnym ustaleniu cen).
  • Wycena pochłaniania, w szczególności #BECCS, zwiększa PKB i konsumpcję (wzrost konsumpcji do 0,9% w 2040 r. w UE).
  • Redukcja emisji poprzez ceny emisji dwutlenku węgla w rolnictwo prowadzi do zmniejszenia produkcji i gwałtownego wzrostu cen produktów rolnych.
  • Usuwanie emisji poprzez zalesianie gruntów ornych nie rekompensuje emisji z rolnictwa, ale obniża ceny emisji dwutlenku węgla nieobjętych systemem handlu uprawnieniami do emisji.
  • Rozwój produkcji zielonego wodoru przyspiesza dzięki dotacjom, zwłaszcza w latach 2030-2035

Agenda: LINK

Wiecej informacji: LINK