CAKE na Local Trends 2024

CAKE na Local Trends 2024

Po raz kolejny Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) było gospodarzem panelu dyskusyjnego podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends Kongres, które odbyło się 15 października 2024 r., w Poznaniu.

 

Tym razem,  rozmawialiśmy o możliwościach łagodzenia skutków wdrożenia systemu handlu emisjami ETS2 wykorzystując środki Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz związanych z tym wyzwaniami. Wprowadzeniem do dyskusji była krótka prezentacja przedstawiona przez Macieja Cyglera, Eksperta CAKE, w której pokazaliśmy skalę wybranych skutków oszacowanych na podstawie analiz wykonanych w ramach projektu LIFEVIIEW2050. Goszcząc przedstawicieli różnych instytucji będących interesariuszami tych działań mieliśmy doskonałą okazję zapoznać się postrzeganiem ich z różnej perspektywy.

 

 

 

  • Prowadzący panel Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora IOŚ-PIB ds. Zarządzania Emisjami wspólnie z prelegentami nakreślili obecny stan prac oraz niezbędne przyszłe działania umożliwiające skuteczne i efektywne osiągnięcie celów w tym zakresie.
  • Pani Katarzyna Zielińska-Heitkötter, Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podzieliła się z nami aktualnymi informacjami o stanie prac nad SFK, wskazując na wielość i złożoność zadań związanych z jego wdrożeniem, w tym sposobem podziału środków, definiowaniem kryteriów (np. ubóstwa energetycznego i transportowego) czy mierników postępu.
  • Pani Marzena Andrzejewska–Wierzbicka, Dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podzieliła się doświadczeniami z opracowywania i znaczenia regionalnych strategii klimatycznych zwracając uwagę na potrzebę zadbania o spójność między dokumentami strategicznymi powstającymi na różnych szczeblach.
  • Pan Marcin Jamiołkowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Środków Zagranicznych w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) opowiedział, jak rozbudowana jest struktura finansowania działań w zakresie ochrony powietrza i klimatu zarówno pod względem źródeł pochodzenia środków, jak i mechanizmów ich wykorzystania (realizowanych programów).
  • Pan Wojciech Augustowski, Starszy analityk ds. polityk publicznych w Instytucie Reform podkreślił potrzebę dbałości o skupienie się na celach Społecznego Funduszu Klimatycznego i zbudowaniu SPK w taki sposób, aby środki zostały wykorzystane efektywnie. Zwrócił uwagę, że SFK tworzy okazję dostępu do środków, których wygenerowanie własnymi siłami na szczeblu krajowym wydaje się niewykonalne. Oczywiście wyczerpanie tematu nie było możliwe podczas jednego panelu, a naszym celem było podkreślenie znaczenia i pilności działań w tym obszarze.

 

 

 

 

 

     

 

Dziękujemy naszym gościom za udział a organizatorom Local Trends Kongres za gościnę i wspaniałą organizację.

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję