CAKE na czwartym side evencie na COP29

CAKE na czwartym side evencie na COP29

W dniu 18 listopada 2024 r. eksperci CAKE wzięli udział w ostatnim wydarzeniu zorganizowanym przez CAKE na COP29, które odbyło się w greckim pawilonie pt.: „Powering Climate Action: Balancing Ambitious Targets with Effective Mechanisms for Emissions Reduction”.

 

Zaprosiliśmy i mieliśmy przyjemność gościć:

 

  • Kurt Vandenberghe, Dyrektor Generalny, DG ds. Działań w dziedzinie Klimatu (DG CLIMA), Komisja Europejska
  • Gerassimos Thomas, Dyrektor Generalny, DG ds. Podatków i Unii Celnej (DG Taxud)
  • Krzysztof Bolesta, Wiceminister, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Simone Borghesi, Dyrektor Florence School of Regulation – Climate, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów (EAERE)
  • Robert Jeszke,  Zastępca Dyrektora IOŚ-PIB ds. zarzadzania emisjami, Kierownik KOBiZE/CAKE

 

Dyskusja, moderowana przez Macieja Cyglera z CAKE, koncentrowała się na wyzwaniach związanych z ewolucją  systemów ustalania cen za emisję CO2 i ich roli w osiąganiu neutralności klimatycznej w 2050 r. Opierając się na wynikach analiz z projektu LIFEVIIEW2050, Maciej Cygler przedstawił główne tezy  do dyskusji. Spodziewany niedobór uprawnień do emisji w EU ETS wydaje się być dobrym punktem wyjścia do dyskusji na temat możliwości dalszego rozwoju tego typu środków. Następnie zadał serię pytań i moderował wystąpienia naszych wybitnych prelegentów.

 

Kurt Vandenberghe wymienił przeszkody w łączeniu systemów ETS na całym świecie, wskazując na potrzebę równoważności systemów pod względem struktury i integralności. Przywołał  wcześniejsze nie najlepsze doświadczenia UE z jednostkami offsetowymi (CER) i podkreślił, że redukcje krajowe (ang. domestic emissions) muszą pozostać priorytetem. Istnieje zbyt wiele przeszkód do pokonania, aby to zadziałało w praktyce i było akceptowalne, przy czym chodzi nie tylko o skutki i zależności ekonomiczne, ale także różnice w mechanizmach ustalania cen emisji dwutlenku węgla w państwach i regionach stosujących takie rozwiązania. Warto wspomnieć, że funkcjonują jedynie dwa takie przypadki: Kalifornia i Quebec oraz EU ETS i Szwajcaria. Systemy, które miałyby być połączone, powinny być równoważne we wszystkich wymiarach, a to stanowi wyzwanie. Zwrócił jednak uwagę na potencjał podatku granicznego CBAM i pochłaniania dwutlenku węgla, jako wsparcia dla globalnych działań na mocy art. 6 Porozumienia paryskiego, podkreślając jednocześnie, że pochłanianie nie może zastępować wysiłków na rzecz łagodzenia skutków emisji. 

 

Gerassimos Thomas podkreślił potrzebę przewidywalności  długoterminowej strategii w polityce klimatycznej, co ma kluczowe znaczenie dla zaufania inwestorów. Mechanizmy oparte na ustalaniu cen do emisji dwutlenku węgla i CBAM to różne strony tego samego medalu, ale obecnie obie strony koncentrują się głównie na najbardziej emisyjnych i energochłonnych sektorach, podczas gdy czyste technologie nie powinny czuć się zagrożone. Co więcej, stosowanie narzędzi opartych na ustalaniu cen emisji dwutlenku węgla zapewnia przychody, które można przeznaczyć na inwestycje. Jeśli opracujemy odpowiednie mechanizmy – sektor prywatny w większym stopniu zaangażuje się w inwestycje, transfer technologii i budowanie potencjału. Opowiedział się za środkami, które równoważą ceny za emisję CO2 i CBAM, aby zapewnić ochronę czystych technologii, jednocześnie zachęcając do inwestycji w dekarbonizację.

 

Krzysztof Bolesta zaproponował zbadanie zarówno „twardego”, jak i „miękkiego” powiązania ETS, a także mechanizmów offsetowych, aby obniżyć koszty osiągnięcia redukcji emisji, jednocześnie wspierając współpracę międzynarodową. Podkreślił, że offsetowanie może odblokować finansowanie i zachęcić do redukcji emisji w innych jurysdykcjach opartych na cenach za emisję.

 

Simone Borghesi skupił się na nieuniknionej roli pochłaniania dwutlenku węgla w osiąganiu długoterminowych celów redukcyjnych zarówno w UE, jak i na świecie. Wszystkie modele przewidują zwiększenie roli CDR jako niezbędnego rozwiązania uzupełniającego dotychczasowe narzędzia oparte na określaniu ceny emisji dwutlenku węgla. Problem nie polega na tym, czy, ale kiedy i jak? Czynnik czasowy jest kluczowy w tym procesie, jednak zależy to również od akceptacji społecznej. Ponieważ istnieje wiele różnych metod pochłaniania dwutlenku węgla, powinniśmy dokładnie rozważyć ich zalety i wady, gdyż nie ma jednego dobrego rozwiązania. Zwrócił uwagę na znaczenie akceptacji społecznej, czasu wdrożenia i utrzymania integralności tych rozwiązań. Jednocześnie podkreślił, że pochłanianie/ usuwanie dwutlenku węgla nie może zastąpić działań mitygacyjnych. 

 

Robert Jeszke powiązał te perspektywy z analizą CAKE i LIFE VIEW 2050, podkreślając potrzebę różnorodności narzędzi polityki klimatycznej. Poparł on pochłanianie, jako niezbędne dla przyszłości ETS, ale zgodził się, że łączenie niezintegrowanych z UE systemów jest obecnie niewykonalne. Przedstawił koncepcję ustanowienia Europejskiego Centralnego Banku Węglowego (ECCB) w celu ustabilizowania systemu EU ETS, złagodzenia kosztów i wsparcia współpracy międzynarodowej na mocy art. 6. Tego rodzaju bank wydaje się być dobrym rozwiązaniem wspomagającym obniżenie kosztów i łagodzenie wzrostu cen wynikających ze stosowania narzędzi opartych o ustalanie cen emisji dwutlenku węgla, ale także chroniącym mechanizmy takie jak EU ETS przed wstrząsami. Co więcej, bank mógłby pomóc innym krajom w zapewnieniu funduszy, również na mocy art. 6 Porozumienia paryskiego. System EU ETS potrzebuje dodatkowych środków, które mogą pochodzić z  pochłaniania dwutlenku węgla i łączenia systemów. Powinniśmy jednak przyjrzeć się przyszłym rozwiązaniom, w tym takim, które są kompatybilne z mechanizmami globalnymi, z art. 6 Porozumienia paryskiego jako centralnym elementu. Obecnie najpilniejsze wyzwania to redukcja emisji, utrzymanie EU ETS jako głównego instrumentu redukcji emisji, utrzymanie przemysłu w UE i dbałość o europejskie gospodarstwa domowe.

 

Wydarzenie zakończyło się wspólnym zrozumieniem wyzwań i możliwości związanych z udoskonaleniem mechanizmów ustalania cen emisji dwutlenku węgla.

 

  • Nagranie z side eventu jest dostępne: LINK 

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję