CAKE na debacie Business & Science Poland
W dniu 19 grudnia 2024 r. Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora IOS-PIB i Kierownik CAKE i KOBiZE, wziął udział w debacie organizowanej przez Business & Science Poland i Grupę Energa, pn. „Konkurencyjność i… Perspektywy polityki klimatycznej: Po Baku i wyborach w USA”.
Spotkanie koncentrowało się na najważniejszych wyzwaniach dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej stojących przed nową Komisją Europejską i innymi instytucjami UE, w tym na wynikach COP29, dyplomacji klimatycznej UE, celu redukcyjnym na 2040 r. i kluczowych mechanizmach, takich jak system ETS2, Europejski Centralny Bank Węglowy, a także roli polskiej prezydencji w realizacji tych priorytetów.
W dyskusji, którą moderował Dariusz Dybka z Business & Science Poland, udział wzięli (oprócz Roberta Jeszke):
- Vaqif Sadıqov, Ambasador Azerbejdżanu w UE
- Jake Werksman, DG CLIMA
- Grzegorz Grobicki, PL COP delegation
- Ursula Woodburn, CISL
- Linda Kalcher, Strategic Perspectives
- Roman Szyszko, ENERGA S.A.
- Magdalena Kamińska, ENERGA SA
Robert Jeszke zwrócił uwagę na znaczenie dostosowania do art. 6 porozumienia paryskiego, podkreślając, że ramy porozumienia z Baku zapewniają, że redukcje emisji są uznawane na szczeblu międzynarodowym, ułatwiając integrację z systemami takimi jak EUETS. Zwrócił uwagę, że chociaż porozumienie z Baku nie jest doskonałe i wymaga dalszych decyzji (technicznych), włączenie jego zasad do systemu ETS może stworzyć bardziej solidny i integracyjny rynek emisji dwutlenku węgla. Integracja ta pozwoliłaby państwom czł. UE i partnerom regionalnym na skuteczną redukcję emisji przy jednoczesnym zachęcaniu do inwestycji w zielone technologie. Robert Jeszke podkreślił również, że międzynarodowe offsety, w tym te z dobrowolnych projektów (Volountary market), mogą pomóc obniżyć koszty przestrzegania przepisów i redukować emisje w sektorach trudnych do dekarbonizacji, czyniąc rynki emisji bardziej elastycznymi i efektywnymi.
Co więcej, łączenie systemów ETS w różnych regionach świata zwiększa płynność rynku, prowadząc do bardziej konkurencyjnych cen emisji dwutlenku węgla, transferu technologii i niższych ogólnych kosztów przestrzegania przepisów. Odniósł się również do polityki klimatycznej USA. Donald Trump ogłosił wycofanie się z porozumienia paryskiego. Ponieważ jest to duża gospodarka z dużymi emisjami i dużymi możliwościami transferu technologii do krajów rozwijających się, globalne działania mogą być w jakiś sposób osłabione lub mniej skuteczne, ponieważ inne kraje będą musiały przyjąć te cele redukcyjne, które do tej pory realizowały Stany Zjednoczone.
Więcej na temat powyższych wątków można przeczytać w artykule Roberta Jeszke, który został opublikowany na portalu LinkedIn. Poniżej krótki film podsumowujący wydarzenie.