CAKE na warsztatach PIK i Ecologic (proj. Ariadne) dotyczące projekcji cen uprawnień w EU ETS
W dniu 9 grudnia 2024 r. odbyły się warsztaty organizowane przez PIK i Ecologic w ramach projektu Ariadne, w których uczestniczyli eksperci CAKE – Maciej Pyrka i Sebastian Lizak.
Warsztaty były organizowane przez PIK i Ecologic oraz wspierane przez niemieckie Ministerstwo Nauki w ramach projektu Ariadne. Celem warsztatu była dyskusja nad wynikami modelowymi uzyskanymi przez poszczególne ośrodki eksperckie w kwestii projekcji cen uprawnień do 2030 r., wielkości emisji w sektorze przemysłu oraz potencjalnymi rozwiązaniami w celu poprawienia skuteczności i działania systemu EU ETS. W warsztatach wzięli udział, m.in. Jos Delbeke oraz Artur Runge-Metzger (byli dyrektorzy w DG Climate Action), Ottmar Edenhofer (Director at the PIK and The European Scientific Advisory Board on Climate Change), Damien Meadows z KE, Ottmar Edenhofer oraz Michael Pahle z PIK, Hæge Fjellheim z Veyt czy Yan Qin z ClearBlue Markets (jeszcze do niedawna Refinitiv).
Spotkanie było kontynuacją prac warsztatowych z zeszłego roku na temat prognoz cen uprawnień w EU-ETS do 2030 r i później. Celem tegorocznego wydarzenia było bliższe przyjrzenie się sytuacji w sektorze przemysłu, który w kontekście przyszłych działań dekarbonizacyjnych oraz potrzebami zakupowymi (tzw. hedging), został zidentyfikowany jako główny czynnik wpływający na przyszłe kształtowanie się cen uprawnień. Perspektywa redukcji limitu emisji (tzw. capu) do zera w okolicach 2040 r. (tzw. „end game”) i propozycja jeszcze większego zaostrzenia celu redukcyjnego na 2040 r. mogą uderzyć w kwestię płynności i wiarygodności systemu EU ETS. Dlatego też niezbędne będą rozwiązania czy elastyczności mające na celu utrzymanie funkcjonalności i skuteczności działania systemu EU ETS.
Powrót