Konferencja “Podsumowanie wyników COP29”

Konferencja “Podsumowanie wyników COP29”

W dniu 17.12.2024 r.  w siedzibie IOŚ-PIB odbyła się konferencja w ramach projektu LIFE VIIEW 2050, której celem było podsumowanie wyników 29. Konferencji klimatycznej (COP29), która zakończyła się 22 listopada w Baku, w Azerbejdżanie.

 

Jednym z głównych elementów spotkania była możliwość zaprezentowania działań CAKE i projektu LIFE VIIEW 2050 podczas konferencji COP 29. W tym roku CAKE miał okazję uczestniczyć w czterech side-eventach, z których w dwóch był współorganizatorem podczas COP29. Spotkanie było również doskonałą okazją do dyskusji na temat doświadczeń polskich ekspertów w pracach na rzecz Konwencji klimatycznej UNFCCC, w szczególności biorąc pod uwagę przypadającą w tym roku 30-letnią rocznicę wejścia Konwencji klimatycznej w życie. Swoją obecnością spotkanie uświetnił Prof. dr hab. Maciej Sadowski, który dołączył do uczestników na specjalne zaproszenie Roberta Jeszke, Zastępcy Dyrektora IOŚ-PIB, Kierownika KOBIZE i CAKE. Prof. Sadowski jest niekwestionowanym, międzynarodowym autorytetem w dziedzinie zmian klimatu, klimatologiem, a także ekspertem który był zaangażowany w tworzenie, a następnie prace Konwencji Klimatycznej od początku jej funkcjonowania. Prof. Sadowski podzielił się z uczestnikami spotkania nie tylko swoim wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowych pracach skupionych na zmianach klimatu, ale również przedstawił swoje refleksje odnośnie najbardziej aktualnych dyskusji, związanych przede wszystkim z realizacją Porozumienia paryskiego, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkania. Profesor Sadowski podkreślił m.in., że dwa kluczowe obszary Konwencji klimatycznej – edukacja i adaptacja, są niezwykle istotnymi obszarami, w ramach których prace powinny być realizowane na równi z działaniami łagodzącymi skutki zmian klimatu, w tym globalnymi redukcjami emisji gazów cieplarnianych.

Katarzyna Wrona, Dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełniąca obecnie funkcję Szefowej polskiego zespołu negocjacyjnego do UNFCCC zaprezentowała nie tylko podsumowanie całego COP29, ale przedstawiła wyzwania z jakimi negocjatorzy będą zmagać się w najbliższych miesiącach, również w kontekście objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie UE z początkiem 2025 roku.

Członkowie  polskiego zespołu negocjacyjnego ds. Konwencji klimatycznej przedstawili szczegółowe wyniki negocjacji w Baku w wybranych obszarach. Z uwagi na finansowy wymiar ostatniej Konwencji Stron w Baku Edward Basiński i Patrycja Brudzińska (przedstawiciele Ministerstwa Finansów) przedstawili wyniki COP29 w zakresie finansowania klimatycznego, w tym przede wszystkim nowy, policzalny cel finansowy przyjęty na konferencji w Baku. Natomiast Piotr Dombrowicki (KOBiZE IOŚ-PIB) przedstawił uczestnikom spotkania ostatnie wyniki prac negocjatorów w zakresie mechanizmów rynkowych wynikających z artykułu 6 Porozumienia paryskiego, które mają kluczowe znaczenie dla globalnej współpracy klimatycznej, a ustalenia wobec których przyjęto na COP29 uznawane są za duży sukces opierający się na wielu latach trudnych prac, jakie prowadzono w ramach UNFCCC w tej kwestii.

Następnie pozostali członkowie polskiego zespołu negocjacyjnego przedstawili podsumowania prac jakie osiągnięto podczas COP29 także w innych obszarach, będących kluczowymi tematami dyskutowanymi obecnie na forum UNFCCC.

  • Paulina Grzelak i Marcin Żaczek (KOBiZE IOŚ-PIB) omówili kwestie związane z transparentnością i raportowaniem, podkreślając rolę tych procesów w realizacji postanowień Porozumienia paryskiego i odpowiedniego poziomu ambicji działań podejmowanych przez państwa na świecie.
  • Marzena Chodor (KOBiZE IOŚ-PIB) przedstawiła wyzwania związane ze sprawiedliwą transformacją i budowaniem potencjału w krajach mniej rozwiniętych.
  • Jolanta Wilomska i Dominika Dąbrowa (KOBiZE IOŚ-PIB) omówiły wyniki globalnego przeglądu, który jest jednym z filarów Porozumienia oraz jego implikacje dla przyszłych prac w ramach Konwencji.
  • Maciej Werkowski (KOBiZE IOŚ-PIB) omówił rolę paliw bunkrowych w kontekście międzynarodowego transportu.
  • Tomasz Meres (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) przedstawił temat adaptacji do zmian klimatu, jako tematu zyskującego coraz większą uwagę w negocjacjach międzynarodowych.

W podsumowaniu wystąpień członków zespołu negocjacyjnego Anna Serzysko (KOBiZE IOŚ-PIB) podsumowała dotychczasowe działania państw w ramach ich krajowo uwarunkowanych wkładów do Porozumienia paryskiego (tzw. NDCs), zarysowując jednocześnie nadchodzące prace, wyzwania i wydarzenia jakie będą miały miejsce na arenie międzynarodowych negocjacji klimatycznych w nadchodzących miesiącach. Wśród  kluczowych kwestii podkreślonych  przez Annę Serzysko znalazł się m.in. proces składania do końca obecnego roku dwuletnich raportów transparencyjności (ang. Biennial Transparency Report, BTR) przez strony Porozumienia paryskiego, a także przedstawianie nowych wkładów do porozumienia klimatycznego (NDCs) przedstawiających działania państw po roku 2030, wokół których zdominowana będzie przyszłoroczna dyskusja prowadzona w ramach Konferencji klimatycznej, jak i podczas przyszłorocznego COP30, który odbędzie się w listopadzie 2025 roku w Belem w Brazylii.

 

Spotkanie było również okazją do podsumowania zaangażowania KOBiZE i Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w wydarzenia towarzyszące 29. Konferencji klimatycznej. Pan Maciej Cygler (CAKE/KOBiZE) zaprezentował działania IOŚ-PIB w ramach projektu LIFE VIIEW 2050 podczas wydarzeń towarzyszących COP29 oraz podkreślił znaczenie współpracy naukowej i eksperckiej w kształtowaniu polityki klimatycznej. Więcej informacji o zaangażowaniu KOBiZE i Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w COP29 znajdziecie Państwo tutaj:

 

Zapraszamy również do zapoznania się opracowaniami dotyczącymi projektu LIFE VIIEW 2050  negocjacji klimatycznych:

 

 

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję