Robert Jeszke w TV Biznes
Obecne i przyszłe perspektywy rynku uprawnień do emisji i cen EUA w najbliższych tygodniach oraz zawiłości podatku CBAM i jego wpływ na system EU ETS, były tematami dyskusji w programie BIZNESODRANA w BIZNES24 pomiędzy Robertem Jeszke i Marcinem Dobrowolskim.
Obecnie cena na rynku spot kształtuje się na poziomie ok. 90 EUR. Wcześniej testowana była cena 96 EUR, jednak za każdym razem poziom ten okazywał się być zbyt mocną barierą dla kupujących. Z analizy technicznej wynika, że już w najbliższych dniach jednak rynek ponownie powinien zaatakować poziom 100 EUR (już po raz czwarty licząc od 2022 r.) Jeżeli trwale go przebije, to następny kluczowy poziom oporu znajduje się w okolicach 105-106 EUR.
Za wzrostami cen w najbliższym czasie powinny przemawiać czynniki fundamentalne:
✅jesteśmy właśnie w trakcie ostatecznego wdrażania pakietu Fit for 55 dotyczących najważniejszych elementów systemu EU ETS,
✅ od września do grudnia br. na skutek działania rezerwy MSR zmniejszy się pula uprawnień dostępnych na rynku pierwotnym (aukcje),
✅ sprzedaż dodatkowych uprawnień na sfinansowanie planu REPowerEU co prawda zwiększy podaż uprawnień w 2023 r., jednak nie będzie ona tak duża jak zakładali eksperci.
Podatek graniczny #CBAM jest dopełnieniem systemu EU ETS. Głównym celem wprowadzenia tego podatku jest ochrona przemysłu w UE przed konkurencją ze strony innych państw spoza EU. Należy zwrócić uwagę, że CBAM, w którym trzeba będzie się rozliczać z tzw. emisji wbudowanych specjalnymi certyfikatami staruje dopiero od 2026 r. Do tego czasu ma funkcjonować faza pilotażowa. Cena takich certyfikatów będzie opierała się na średniej tygodniowej cenie z rynku EU ETS (konkretnie z rynku pierwotnego). Jednak podaktu CBAM nie powinniśmy go traktować jako złoty środek na wszystkie problemy. Trzeba zwrócić uwagę na problem przetwórstwa przemysłowego – jako przykład można podać sektor motoryzacyjny, który będzie musiał kupować stal obciążoną opłatą wynikającą z emisji (w EU ETS lub z tytułu opłaty CBAM).
Powrót