USTAWIENIA WCAG
MENU

ERCST: Future of Emissions Trading in the EU: Carbon Dioxide Removals

ERCST: Future of Emissions Trading in the EU: Carbon Dioxide Removals

W dniu 27 czerwca 2025 r. na konferencji “Future of Emissions Trading in the EU: Carbon Dioxide Removals”, którego gospodarzem był ERCST w Brukseli, Robert Jeszke, szef Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), został zaproszony do zabrania głosu jako jeden z panelistów.

 

Robert podkreślił, że raport ERCST wyjaśnia i ujmuje kluczowe elementy będące obecnie przedmiotem dyskusji oraz że jest to właściwy moment, aby zastanowić się nad włączeniem usuwania dwutlenku węgla (CDR) do EUETS – szczególnie w świetle zbliżającego się celu klimatycznego UE na 2040 r. i długoterminowego celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

 

Robert Jeszke: “Jesteśmy w dużej mierze po tej samej stronie co ERCST: pochłanianie dwutlenku węgla jest koniecznością. Aby utrzymać EUETS jako właściwy instrument do realizacji celów redukcyjnych UE, musimy działać już teraz – na długo przed 2040 rokiem. EUA będzie brakować, a pochłanianie musi stać się częścią rozwiązania“.

 

Podkreślił również następujące kwestie:

 

  • Rolę technologii takich jak BECC i DACC. Podkreślił, że chociaż technologie te są obecnie drogie (więcej niż koszty redukcji emisji w EU ETS), wczesne działania mają kluczowe znaczenie.
  • Znaczenie wysokiej jakości usuwania dwutlenku węgla, które należy zintegrować w ograniczony, wiarygodny i przejrzysty sposób, wspierany przez ramy certyfikacji usuwania dwutlenku węgla (CRCF).
  • UE musi działać ex ante, a nie ex post. Jeśli rynek nie otrzyma tych sygnałów na wczesnym etapie, nie zainwestuje. Czas jest najważniejszy.
  • Wdrożenie kontraktów węglowych dla różnic (CCfD) w celu rozwiązania problemu wysokich kosztów początkowych.
  • Potrzeba mechanizmu instytucjonalnego, takiego jak Europejski Bank Centralny ds:
    • zakupić z wyprzedzeniem certyfikowane pochłanianie w celu stworzenia rezerwy strategicznej;

    • pomóc ustabilizować płynność rynku i uniknąć szoków cenowych CO2;

    • umożliwić wczesne inwestycje i wsparcie dla sektorów przemysłu.

    • ewentualne wykorzystanie mechanizmów art. 6 do pozyskiwania pochłaniania w skali globalnej;

    • Wdrożenie kontraktów węglowych dla różnic (CCfD) w celu rozwiązania problemu wysokich kosztów początkowych.

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję