Projekt LIFE ENSPIRE

Projekt LIFE ENSPIRE

 

Badanie nowych scenariuszy stopniowej integracji państw sąsiednich z EU ETS po 2050 roku

 

 

 

Głównym celem projektu jest zwiększenie zrozumienia wyzwań, jakie dla UE i krajów sąsiadujących będą stanowić ewoluujące europejskie polityki klimatyczno-energetyczne do roku 2050 i w późniejszym horyzoncie czasowym, a także przyczynienie się do budowania zdolności krajów spoza UE do budowy wewnętrznej polityki klimatyczno-energetycznej zgodnie z unijnymi trendami, wspierającą oczekiwaną konwergencję przed przystąpieniem tych krajów do UE lub wzmocnieniem więzi z państwami członkowskimi UE. Projekt skupi się na wpływie reform EU ETS zarówno na państwa członkowskie UE, jak i na kraje sąsiadujące.  Na poziomie globalnym projekt przyczyni się do zwiększenia ambicji klimatycznych w UE i krajach sąsiadujących z UE w celu wywiązania się z międzynarodowych zobowiązań. Na poziomie krajowym projekt przyczyni się do budowania zrozumienia EU ETS i zainteresowania rynkami emisji jako narzędziami wspierającymi dekarbonizację i rozwój niskoemisyjny wśród interesariuszy we wszystkich krajach korzystających z rezultatów projektu. Oczekuje się, że długoterminowymi rezultatami projektu będzie budowanie szerszych i silniejszych międzynarodowych sieci ekspertów oraz rozpowszechniania wiedzy i zwiększenie wsparcia politycznego dla rynków uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a także dalsze aspekty techniczne, takie jak prognozy, monitorowanie i ocena polityk i środków.

 

Cele szczegółowe projektu obejmują:

 

  • Opracowywanie i udostępnianie wysokiej jakości, istotnych i dostępnych informacji i danych w oparciu o analizy modeli sektorowych i makroekonomicznych dla Komisji Europejskiej, administracji europejskiej i publicznej, decydentów, organizacji pozarządowych, podmiotów prywatnych i społeczeństwa w krajach sąsiadujących z UE.
  • Budowa szerszych i silniejszych międzynarodowych sieci ekspertów w celu wymiany i rozpowszechniania wysokiej jakości informacji i danych na temat oceny EU ETS, a także tworzenia wsparcia politycznego dla EU ETS i innych mechanizmów ustalania cen emisji dwutlenku węgla, w tym CBAM.
  • Podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w krajach objętych analizami poprzez szerokie rozpowszechnianie wysokiej jakości informacji i danych oraz powielanie wyników projektów, prowadzące do lepszego zrozumienia mechanizmów kształtowania się EU ETS, ewolucji systemu, a także promowanie innych polityk i rynków w zakresie ustalania cen emisji dwutlenku węgla.

 

 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję