Narzędzia analityczne

Narzędzia analityczne

Zespół CAKE dysponuje narzędziami, opracowanymi w ramach poprzednich projektów LIFE– modelem równowagi ogólnej d-Place (w skali globalnej) oraz współpracującymi z nim modelami sektorowymi funkcjonującymi w skali UE – modelami sektora energetycznego (MEESA), transportu (TR3E) i rolnictwa (EPICA). Poniżej krótka charakterystyka każdego modelu:

 

  • d-Place to rekurencyjny, dynamiczny, wielosektorowy model obliczonej równowagi ogólnej (CGE) o zasięgu globalnym, oparty na aktualnych danych GTAP. Model wyróżnia 20 branż/towarów, 19 regionów, w tym 9 regionów UE i 10 spoza UE. Model działa w krokach 5-letnich, z horyzontem czasowym 2050. Metodologicznie d-Place opiera się na standardowych sformułowaniach CGE, z zagnieżdżonymi funkcjami produkcji Leontiefa-CES, wyceną kosztów krańcowych i handlem w oparciu o założenia Armingtona . Model implementuje system EU ETS wraz z celami redukcji emisji, a także możliwościami technicznymi redukcji emisji i poprawy efektywności energetycznej, co czyni go doskonałym narzędziem do analizy różnych strategii polityki klimatycznej.

 

  • MEESA to liniowy model optymalizacji energetycznej, który obecnie obejmuje kraje UE (oraz Wielką Brytanię, Norwegię i Szwajcarię). Model uwzględnia około 50 technologii energetycznych z jednostkami konwencjonalnymi, OZE, BECCS, CCS, jednostkami produkcji zielonego wodoru, magazynami energii (baterie, wodór, magazyny szczytowo-pompowe) itp. W modelu zastosowano roczną dezagregację zapotrzebowania na charakterystyczne dni dla różnych pór roku w 2-godzinnych slotach. Model uwzględnia także zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pojazdów BEV i jego wpływ na system energetyczny.

 

  • TR3E jest modelem równowagi częściowej, opartym na podejściu oddolnym. Model transportu obejmuje 4 główne rodzaje transportu (transport drogowy, kolejowy, lotniczy i wodny) dla transportu pasażerskiego i towarowego, do 37 środków transportu, a także charakterystykę typów silników i opcji technologicznych dla każdego środka. TR3E obejmuje wszystkie 28 krajów (UE + Wielka Brytania), rozwiązuje się go w horyzoncie czasowym do 2050 r. w slocie rocznym.

 

  • EPICA to model optymalizacyjny. Obejmuje swoim zasięgiem 27 krajów UE i Wielką Brytanię. Struktura sektora rolnego w każdym z krajów jest optymalizowana odrębnie. Rozwiązania są iteracyjnie wymieniane z modelem d-Place, aby zapewnić równowagę rynkową w sektorze rolnym na poziomie UE. Aby kompleksowo ocenić reakcje sektora rolnego na działania polityczne, moduł optymalizacji na swoim podstawowym poziomie dzieli się na powiązane ze sobą produkcję roślinną i zwierzęcą (19 działań), z których każda jest reprezentowana zarówno przez ekstensywną, jak i intensywną intensywność produkcji. Model uwzględnia siłę roboczą, składniki odżywcze (N, P, K) oraz bilanse paszy dla zwierząt. Wynikiem modelu jest prognozowana podaż i ceny produktów rolnych oraz emisja gazów cieplarnianych z tego sektora, we wszystkich uwzględnianych krajach przy założonych scenariuszach polityki klimatycznej.
Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję