CAKE na KONFERENCJI: Forum dla transformacji. Stan wyjątkowy w energetyce

CAKE na KONFERENCJI: Forum dla transformacji. Stan wyjątkowy w energetyce

W dniu 8 grudnia 2021 r. Robert Jeszke, szef Centrum Analiz Klimatyczno – Energetycznych był jednym z prelegentów podczas konferencji zorganizowanej przez Forum Energii pt. ” Forum dla Transformacji. Stan wyjątkowy w Energetyce”. Podczas konferencji próbowano znaleźć odpowiedzi na pytanie w jaki sposób i w jakim kierunku należy podążać, a by zapewnić odpowiednią transformację polskiej energetyki.

 

W trakcie konferencji wskazano, że przyczyn kryzysu w sektorze polskiej energetyki  jest kilka – odkładane od lat decyzje w kraju, kurczące się zasoby węgla, starzenie infrastruktury wytwórczej, niekonsekwentnie realizowana restrukturyzacja sektora. Wskazano również na negocjacje unijnego pakietu Fit For 55, który ma zagwarantować realizację przez Unię Europejską strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku, a jednocześnie wskazano, że również światowy rynek paliw kopalnych przechodzi jeden z największych w historii kryzysów. 

 

Robert Jeszke, Koordynator projektu LIFE Climate CAKE PL / KOBiZE wystąpił w panelu na temat: “Forum dla transformacji. Jak wyjść z kryzysu energetycznego?”. W tej części spotkania w dyskusji uczestniczyło szereg przedstawicieli z różnych instytucji i organizacji zajmujących się problematyką transformacji w Polsce, w tym: dr Maciej Bukowski, Prezes WiseEuropa, Paweł Czyżak, Kierownik ds. Energii i Klimatu, Instrat, dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Prezeska Forum Energii, Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, Dyrektorka Departamentu Energii i Zmian Klimatu, Konfederacja Lewiatan. Moderatorem dyskusji była Pani Barbara Oksińska z Business Insider Poland.

 

Podczas swojego wystąpienia  wystąpienia Robert Jeszke  wskazał m.in., że: cel neutralności w 2050 roku jest na tyle ambitny, że wymaga udziału wszystkich dostępnych technologii, a brak atomu zwiększy znacznie konieczność magazynowania niestabilnych OZE. Podkreślił również  rolę rozwoju wodoru, a także, że jego brak będzie utrudniał dekarbonizację sektorów i procesów, których nie da się zelektryfikować w sposób ekonomicznie uzasadniony. Przywołując prace prowadzone przez CAKE, podkreślił, że wyniki analiz CAKE pokazują, że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wzrastało i w samym sektorze transportu będzie w 2050 r. wymagało ok. 50 TWH. Wskazał również, że dodatkowym aspektem na, który należy zwrócić uwagę jest uwzględnienie, że nawet jeśli osiągniemy neutralność w 2050 r. , to aby ją utrzymać musimy bilansować emisje, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Przeciągająca się dyskusja na temat taksonomii również odgrywa decydującą rolę i ma wpływ na podejmowane decyzje w zakresie finansowania działań transformacyjnych dotyczących inwestycji w gaz i atom. Na koniec podkreślił, że konieczne jest wsparcie naukowe i analityczne w procesie podejmowania decyzji politycznych w podejmowaniu decyzji politycznych w zakresie transformacji.

 

Nagranie z konferencji można obejrzeć: tutaj 

 

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję