CAKE na Kongresie Polska Chemia 2021

CAKE na Kongresie Polska Chemia 2021

W dniu 16 czerwca 2021 r. podczas VIII Kongresu Polska Chemia 2021 r. organizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego Robert Jeszke, Kierownik CAKE miał okazję uczestniczyć w  rozmowie eksperckiej w ramach  IX sesji zatytułowanej “Europejski Zielony Ład a konkurencyjność Polskiej Chemii”.

 

Podczas  swojego wystąpienia Robert Jeszke odniósł się do obecnej sytuacji na rynku uprawnień EUA oraz propozycji wprowadzenia nowego podatku granicznego od emisji CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism), jak również przekazał informacje o projektach prowadzonych w ramach prac CAKE/KOBiZE/IOŚ-PIB. Poniżej prezentujemy kilka wypowiedzi z tego wystąpienia:

 

“Ceny uprawnień stanowią element do przemyśleń– zastanawiające jest szybkie tempo ich wzrostu, a to powoduje dezorientację przemysłu, dyskomfort i brak stabilności regulacyjnej. Stabilizacja jest konieczna do zielonej transformacji przemysłu. Z analiz LIFE Climate CAKE PL wynika, że najbardziej efektywne zastosowanie podatku granicznego CBAM pod kątem redukcji emisji nastąpi przy utrzymaniu przydziału bezpłatnych uprawnień. Ograniczanie emisji CO2 najtańsze jest w sektorze energetyki, w innych sektorach zaczyna być to coraz droższe. Ceny uprawnień do emisji EUA  skłaniają do zastanowienia nie tylko ze względu na ich poziom tylko na tempo ich wzrostu.”

 

W drugiej części rozmowy Robert Jeszke miał również okazję krótko opowiedzieć i  przedstawić projekty, jakie prowadzimy w ramach prac Centrum Analiz Klimatyczno – Energetycznych CAKE/ KOBiZE/IOŚ-PIB:

 

  •  LIFE Climate CAKE PL– “System dostarczania i wymiany informacji w celu strategicznego wspierania wdrażania polityki klimatyczno-energetycznej (LIFE Climate CAKE PL)” jest dofinansowany z środków unijnych z programu LIFE i współfinansowany z środków krajowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

  • LIFE VIIEW 2050 – Projekt pn. “Ocena długoterminowego wpływu europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na zeroemisyjną gospodarkę do 2050 r.” LIFE VIIEW 2050 (LIFE 19GIC/PL/001205) jest dofinansowany z środków unijnych z programu LIFE i współfinansowany z środków krajowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

  • ECEMF – w konsorcjum w ramach projektu Horyzont 2020 European Climate and Energy Modelling Forum. Więcej o projekcie można znaleźć na stronie: https://ecemf.eu/ i Twitter: @ECEMF_2020
 
RELACJA z WYDARZENIA
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji, która jest dostępna przez @YouTube,  pod linkiem:

 

Galeria:

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję