Webinarium „EU ETS and Electricity sector: Fuel switching in Germany and Poland”

W dniu 23 czerwca 2020 r. LIFE Climate CAKE PL miał okazję uczestniczyć w webinarium organizowanym przez Center for Energy and the Environment pt. „EU ETS and Electricity sector: Fuel switching in Germany and Poland”.

W webinarium udział wzięło szereg naukowców z różnych organizacji. Wprowadzenie do spotkania zostało przeprowadzone przez Panią Klaudię Gibis z German Emission Trading Authority (DEHSt) i i Pana Williama Acworth z adelphi. Następnie Pan Jan Abrell, z Zurich University of Applied Science (ZHAW) przedstawił prezentację pt. „ Determinants of fuel switching:EU ETS and the Polish and german electricity sector”. W kolejnej części Pan Felix Matthes z Oko-Institute przedstawił prezentację pt. „ Emissions in the German electricity sector in 2019”.

Pan Igor Tatarewicz z Zespołu LIFE Climate CAKE PL zaprezentował prezentację pt. „Challenges in transforming the Polish Energy Sector”. Wśród głównych przedstawionych przez eksperta LIFE Climate CAKE PL wniosków należy wymienić:

• Gaz ziemny (bez CCS) w perspektywie długoterminowej jest jedynie rozwiązaniem tymczasowym, jednak pozostaje ważny jako technologia rezerwowa.
  • Energia jądrowa jest bardzo ważna w scenariuszu głębokiej redukcji zapewniającej stabilne dostawy energii po umiarkowanych kosztach
  • Zdolność przesyłu energii będzie ważnym czynnikiem w osiąganiu celów redukcji ze względu na nierównomierny rozkład energii jądrowej i różne potencjały OZE w poszczególnych krajach.
  • Bez nowych inwestycji jądrowych w Europie osiągnięcie celu redukcji jest nadal możliwe, ale przy znacznie wyższych kosztach zaopatrzenia w energię (lukę wypełniają elektrownie gazowe z CCS i źródłami odnawialnymi).

Po części z prezentacjami odbył się panel dyskusyjny w którym uczestniczyła m.in. Pani Joanna Maćkowiak – Pandera (Forum Energii), Pan Philipp Ruf (Powerand Carbon Analytics, ICIS), oraz Pan Frank Peter (Agora Energiwiende).

Prezentacja CAKE  jest dostępna poniżej:

CAKE_Webinar EU ETS and the Electricity Sector: Fuel Switching in Poland and Germany _23.06.2020