CAKE na IV TECHCO FORUM

CAKE na IV TECHCO FORUM

W dniu 22 listopada 2023 r. Maciej Pyrka, nasz ekspert uczestniczył w konferencji w czwartej edycji TECHCO FORUM organizowanej przez Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

 Maciej Pyrka uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt.: “Trzy skróty na drodze realizacji celów energetyczno-klimatycznych: EUETS, CBAM, CCUS – wyzwania, rozwiązania, otoczenie regulacyjne” w dyskusji uczestniczyli również: Łukasz Wyszomirski (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak) – jako moderator, Renata Auchimik (ORLEN S.A.), Piotr Mikusek, Menadżer ds. Regulacji Energetycznych (Grupa Azoty S.A.).

Maciej Pyrka w swoim wystąpieniu wskazał m.in.:

  • EUETS i CBAM stanowią ekonomiczne narzędzia polityki klimatycznej, a ich celem jest pobudzenie redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zastosowanie bodźców ekonomicznych.
  • Reforma systemu EUETS w pakiecie Fitfor55, podniosła cel redukcyjny, wpływając jednocześnie na całkowitą liczbę nowych uprawnień na rynku.
  • Wyniki analiz CAKE wskazują, że podniesienie celu redukcyjnego ma swoje konsekwencje ekonomiczne – krańcowy koszt redukcji uprawnień w 2030 r. wyniesie około 180 EUR, a implementacja pakietu Fitfor55 będzie związana ze wzrostem cen energii w PL, co będzie miało wpływ na konsumentów i przedsiębiorstwa, w tym sektor chemiczny.
  • Znaczny wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej, który będzie szczególnie widoczny do 2030 r., z prawie dwukrotnym wzrostem średnich kosztów wytwarzania energii elektrycznej w PL do około 120 EUR/MWh. Koszty produkcji ciepła sieciowego rosną pomiędzy 2020 a 2030 około dwukrotnie.
  • Z analiz CAKE wynika, że bez mechanizmów ochronnych podniesienie celu redukcyjnego może spowodować spadek produkcji energochłonnej w PL do 2030 r., w zakresie od 5% do 10% (w sektorze chemicznym średnio 8%).
  • Jeśli chodzi o polskie instalacje w kontekście produkcji wysoko wysoko emisyjnej i energochłonnej obecnie tracimy konkurencyjność w stosunku do firm zachodnich z uwagi na strukturę miksu energetycznego.
Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję