CAKE na konferencji ECEMP

CAKE na konferencji ECEMP

W dniu 5 października 2023 r. nasz ekspert ds. modelowania CAKE, Jakub Boratyński, był prelegentem na konferencji ECEMP 2023 w sesji “Carbon Pricing and the EUETS”, moderowanej przez Severina Reissla.

Jakub przedstawił najnowsze wyniki analizy CAKE dotyczącej wpływu ekonomicznego rozszerzenia systemu EU ETS na nowe sektory.

Poniżej kilka kluczowych wniosków z jego prezentacji:

  • Odnawialne Źródła Energii będą miały największy udział w produkcji energii elektrycznej w 2030 r. Niestabilne OZE oraz energia wodna będą odpowiedzialne za 80% produkcji energii elektrycznej w 2050 r.
  •  Zielony wodór będzie istotny dla osiągnięcia neutralności klimatycznej – ok. 30% produkcji wodoru będzie używane przez sektor energetyczny do produkcji energii elektrycznej i ciepła sieciowego jako długoterminowy magazyn energii.
  • Energia jądrowa jest również konkurencyjna ze względu na wysokie ceny emisji CO2. Jest również istotna ze względu na konieczność stabilizacji systemu energetycznego, który w 2050 r. oparty będzie głównie na niestabilnych źródłach OZE.
  • Mix produkcji energii elektrycznej w 2050 r. dla każdego scenariusza jest praktycznie taki sam. Dzieje się tak, ponieważ nawet w scenariuszu z najniższą ceną emisji CO2 (w scenariuszu Fitfor55) wprowadzenie wszystkich dostępnych technologii w celu redukcji emisji w sektorze produkcji energii elektrycznej jest opłacalne.
  • Włączenie sektora transportu do ETS2 zwiększa koszty używania pojazdów z silnikami spalinowymi. W rezultacie udział pojazdów zeroemisyjnych wzrasta w czasie.
Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję