CAKE na konferencji ERCST nt. CDR

CAKE na konferencji ERCST nt. CDR

23 kwietnia 2024 r. Robert Jeszke, CEO CAKE, wziął udział w konferencji „EU ETS: Usuwanie dwutlenku węgla CDR – konferencja otwarta” zorganizowanej przez The European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition (ERCST).

 

 

 

Konferencja koncentrowała się na zbadaniu roli negatywnych emisji i technologii usuwania dwutlenku węgla w ramach systemu EU ETS oraz omówieniu potencjalnych ograniczeń, które mogą kształtować ich włączenie, przy założeniu, że CDR działa z technologicznego punktu widzenia.

 

 

Podczas spotkania Robert Jeszke uczestniczył w dyskusji podczas, której zaprezentował niektóre z wyników najnowszej analizy LIFE VIIEW 2050 w tym obszarze. Wymiana spostrzeżeń i perspektyw na temat włączenia pochłaniania dwutlenku węgla do EU ETS i zbadanie różnych modeli integracji była niezwykle wartościowa. Dyskusja koncentrowała się na istotnych kwestiach i/lub korzyściach wynikających z włączenia pochłaniania dwutlenku węgla do EU ETS (I panel) oraz na możliwych modelach integracji pochłaniania dwutlenku węgla z EU ETS (II panel).

 

Poniżej znajdują się szczegółowe komentarze Roberta Jeszke, CEO CAKE:

„Nie powinno być problemu z powiązaniem usuwania/ pochłaniania dwutlenku węgla zarówno z systemem EU ETS i ETS2. Pytanie brzmi, jak możemy te działania zintegrować. Siłą napędową usuwania CO2 jest ETS i ceny CO2. Musimy jednak utrzymać konkurencyjność gospodarki UE. Zapewnienie większych dopłat do pochłaniania oznacza uniknięcie wysokich kosztów emisji CO2. Są to trzy główne kwestie związane z włączeniem technologii CDR. Nasza ostatnia analiza pokazuje skutki makroekonomiczne i cenowe CO2 na wprowadzenie pochłaniania. Rozważenia wymaga, jak należałoby połączyć całą architekturę ETS po 2030 roku. Uprawnienia EUA przestną być wydawane w 2040 roku. „Problematycznym” sektorem jest rolnictwo ze względu na bardzo wysokie koszty redukcji emisji i straty produkcyjne. Włączenie pochłaniania do EU ETS i ochrona gospodarki UE ma kluczowe znaczenie w kontekście wysokich kosztów emisji i kwestii ucieczki emisji. Potrzebujemy Europejskiego Centralnego Banku Węglowego (ECCB) jako mechanizmu bezpieczeństwa zapewniającego płynność i stabilność w EU ETS i na rynku CO2, a także zapewniającego płynną integrację pochłaniania na w horyzoncie czasowym. ECCB może to zapewnić.”

 

Dziękujemy za zaproszenie Andrei Marcu (ERCST) i możliwość wniesienia wkładu w tak ważny dialog z cenionymi ekspertami w tej dziedzinie: Ruben Vermeeren (Komisja Europejska), Fabien Ramos (EU Environment and Climate, KE), Eadbhard Pernot (Zero Emissions Platform), Lewis Rodger (Drax Group), Stefano Miriello, Carbon Capture and Storage Association, Svea Nyberg, (IETA), Winston Beck (Heidelberg Materials), Artur Runge – Metzger ((Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change (MCC) gGmbH), Liv Rathe (Norsk Hydro); Ingo Ramming (BBVA), Michael Pahle (PIK – Potsdam Institute for Climate Impact Research), Verena Hofbauer (Carbon Gap).

 

Zapraszamy do lektury naszej analizy:

 

 

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję