CAKE na warsztatach EPG

CAKE na warsztatach EPG

W dniu 26 września 2023 r. Robert Jeszke, szef CAKE, był prelegentem na warsztatach grupy ds. polityki energetycznej (EPG) pt. “Wpływ polityki dekarbonizacji na gospodarstwa domowe w Europie Środkowo-Wschodniej”, które również dotyczyły środków wsparcia dla słabszych konsumentów energii. Przedstawiono szacunkowe efekty związane z ETS2 dla gospodarstw domowych w Bułgarii, Niemczech, Węgrzech, Polsce i Rumunii. Dyskutowano również, w jaki sposób nadchodzący Fundusz Klimatyczny Społeczeństwa może łagodzić te koszty społeczno-ekonomiczne.

Eksperci z CAKE przedstawili m.in. ekonomiczny wpływ wdrażania ETS2 do 2050 r.

Poniżej znajdują się główne wnioski z prezentacji:

1️⃣ Symulacje CAKE sugerują, że uwzględnienie nowych sektorów w EU ETS wiąże się z wzrostem kosztów marginalnego ograniczenia emisji w systemie handlu, ze względu na droższe opcje redukcji dostępne w innych sektorach (obecnie nieobjętych EU ETS).

2️⃣ Od roku 2030 pochłanianie emisji (ujemne emisje/usuwanie) ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia bilansu emisji netto w 2050 roku. Sektor LULUCF ma znaczący udział w pochłanianiu, ale ważna część pochłaniania pochodzi również z wykorzystania technologii BECCS.

3️⃣ Rozszerzenie EU ETS ma tylko niewielki efekt makroekonomiczny w skali agregatowej (na poziomie unijnym), ale przy wysokich cenach uprawnień do emisji może prowadzić do znaczących efektów w zakresie dobrobytu na poziomie krajowym.

Więcej w naszej najnowszej analizie: “VIIEW na temat EU ETS 2050: Zmiana zakresu EU ETS

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję