CAKE w Ambasadzie Czech

CAKE w Ambasadzie Czech

W dniu 27 czerwca 2024 r., Robert Jeszke, szef CAKE wziął udział w debacie eksperckiej dotyczącej polityki klimatycznej UE oraz transformacji energetycznej pt. “Next-Gen Energy and Green Transition: Sustainable Future or Economic Stagnation? Charting a realistic path ahead” w Ambasadzie Czech organizowanej przez Global Arena Research Institute oraz Ambasadę Republiki Czeskiej w Warszawie.

 

Robert Jeszke, oprócz przedstawienia wyników modelowania z ostatnich  analiz CAKE, zwrócił uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 

  • Kluczową rolę pochłaniania: osiągnięcie celów redukcyjnych UE (net-zero) jest praktycznie niemożliwe bez technologii usuwania CO2 (tzw. removals) – zarówno naturalnych, jak i technologicznych (BECCS, DACCs).
  • Włączenie pochłaniania do ETS oraz ich wielkoskalowy rozwój mogą prowadzić to do znacznego spadku cen uprawnień do emisji oraz wzrostu PKB i konsumpcji.
  • Rosnące ceny uprawnień EUA w EU ETS i stopniowa rezygnacja z bezpłatnych przydziałów mogą zwiększyć koszty produkcji (ryzyko tzw. ucieczki emisji) i spowodować poważne skutki handlowe w UE (np. utrata konkurencyjności dla eksporterów z UE).
  • Inwestycje są kluczem do dekarbonizacji i osiągnięcia celu net-zero w UE: potrzeby inwestycyjne w przemyśle wg szacunków powinny być 6-krotnie wyższe niż w ostatniej dekadzie, natomiast roczne potrzeby inwestycyjne systemu energetycznego (z wyłączeniem transportu), to co najmniej 3% PKB w latach 2031-2050.
Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję