II spotkanie Platformy Ekspertów LIFE VIIEW 2050

II spotkanie Platformy Ekspertów LIFE VIIEW 2050

W dniu 26 kwietnia 2023 r. odbyło się 2. spotkanie Platformy Ekspertów LIFE VIIEW 2050. Podczas spotkania zaprezentowano nową analizę “VIIEW on EUETS 2050: Zmiana zakresu systemu EU ETS“.

 

Podczas spotkania nasi eksperci przedstawili główne założenia, scenariusze i wyniki naszej nowej analizy: 

Analiza:

  VIIEW on EU ETS 2050: Changing the scope of the EU ETS (8,5 MiB, 459 hits)

 

Robert Jeszke, Szef CAKE rozpoczął od krótkiego wprowadzenia do głównych celów projektu LIFEVIIEW2050 oraz założeń analizy, która prezentuje różne warianty przejścia w kierunku klimatotwórczości zgodnie z celami określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie.

Jakub Boratyński, ekspert ds. modelowania CGE przedstawił zastosowane modele, założenia analityczne, różne scenariusze modelowe oraz wyniki makroekonomiczne dotyczące potencjalnego rozszerzenia EUETS na nowe sektory, takie jak transport i budynki.

W drugiej części spotkania eksperci CAKE krótko przedstawili poszczególne główne wyniki sektorowe analizy (poniżej prezentujemy tylko przykładowe wnioski):

Igor Tatarewicz, ekspert ds. modelowania sektora energetyki podkreślił, że zmienne OZE i hydroenergetyka będą odpowiedzialne za 80% generacji miksu energetycznego.

Artur Gorzałczyński, ekspert ds. modelowania transportu wskazał, że w wyniku objęcia sektora transportu i budownictwa systemem BRT ETS wzrosną koszty użytkowania pojazdów spalinowych.

Paweł Kobus, ekspert ds. modelowania sektora rolnictwa podkreślił, że opodatkowanie emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie UE znacząco ogranicza emisje, ale kosztem utraty konkurencyjności produkcji rolnej UE.

 

Dziękujemy za wnikliwą dyskusję i udział w spotkaniu. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy do zapoznania się z naszą analizą!

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję