II spotkanie Platformy Ekspertów LIFE VIIEW 2050

II spotkanie Platformy Ekspertów LIFE VIIEW 2050

W dniu 26 kwietnia 2023 r. odbyło się 2. spotkanie Platformy Ekspertów LIFE VIIEW 2050. Podczas spotkania zaprezentowano nową analizę “VIIEW on EUETS 2050: Zmiana zakresu systemu EU ETS“.

 

Podczas spotkania nasi eksperci przedstawili główne założenia, scenariusze i wyniki naszej nowej analizy: 

Analiza:

  VIIEW on EU ETS 2050: Changing the scope of the EU ETS (7,5 MiB, 1 050 hits)

 

Robert Jeszke, Szef CAKE rozpoczął od krótkiego wprowadzenia do głównych celów projektu LIFEVIIEW2050 oraz założeń analizy, która prezentuje różne warianty przejścia w kierunku klimatotwórczości zgodnie z celami określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie.

Jakub Boratyński, ekspert ds. modelowania CGE przedstawił zastosowane modele, założenia analityczne, różne scenariusze modelowe oraz wyniki makroekonomiczne dotyczące potencjalnego rozszerzenia EUETS na nowe sektory, takie jak transport i budynki.

W drugiej części spotkania eksperci CAKE krótko przedstawili poszczególne główne wyniki sektorowe analizy (poniżej prezentujemy tylko przykładowe wnioski):

Igor Tatarewicz, ekspert ds. modelowania sektora energetyki podkreślił, że zmienne OZE i hydroenergetyka będą odpowiedzialne za 80% generacji miksu energetycznego.

Artur Gorzałczyński, ekspert ds. modelowania transportu wskazał, że w wyniku objęcia sektora transportu i budownictwa systemem BRT ETS wzrosną koszty użytkowania pojazdów spalinowych.

Paweł Kobus, ekspert ds. modelowania sektora rolnictwa podkreślił, że opodatkowanie emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie UE znacząco ogranicza emisje, ale kosztem utraty konkurencyjności produkcji rolnej UE.

 

Dziękujemy za wnikliwą dyskusję i udział w spotkaniu. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy do zapoznania się z naszą analizą!

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję