Robert Jeszke w TV Biznes 24

Robert Jeszke w TV Biznes 24

O tym jak istotny dla czerwcowego odreagowania na rynku cen uprawnień do emisji (EUA) był tzw. “short squeeze” i czy po raz kolejny w tym roku uda się sforsować poziom 100 EUR, rozmawiali dziś rano Robert Jeszke i Marcin Dobrowolski w programie “BIZNES OD RANA” w TV BIZNES 24

 

Poniżej przedstawiono najważniejsze wątki jakie poruszono podczas rozmowy. 

 

  • Maj 2023 r. przyniósł spadki cen uprawnień do poziomu ok. 79 EUR, za co odpowiadały najprawdopodobniej: wzrost pozycji krótkich (tzw. short) wśród funduszy inwestycyjnych spekulacyjnie pozycjonujących się pod grę na spadek cen, niższe potrzeby hedgingowe (popyt) producentów energii z uwagi na postępujący proces dekarbonizacji, słabsze niż oczekiwano dane makroekonomiczne dla przemysłu w UE czy też powrót producentów energii do mniej emisyjnego gazu.

 

  • W czerwcu 2023 r. nastąpiło jednak nieoczekiwane odreagowanie, które wywindowało ceny do poziomu ok. 95 EUR. Było to efektem tzw. “short squeeze”, który wynikał ze zbyt optymistycznego pozycjonowania się funduszy na spadki cen uprawnień na rynku terminowym (co również miało miejsce w przypadku cen gazu). Warto zauważyć, że dynamika czerwcowego odreagowania jest podobna do tej z przełomu lipca i sierpnia poprzedniego roku. Wtedy ceny zderzyły się z oporem 100 EUR i gwałtowanie spadły do ok. 65 EUR. Czy i tym razem będzie podobnie? Trudno stwierdzić. W każdym razie będzie to już próba sforsowania kluczowego poziomu 100 EUR. Jeżeli uda się go trwale przebić, to następnym celem dla kupujących może być poziom 120 EUR (opór). Najbliższe wsparcie wypada natomiast na poziomie ok. 75 EUR.
Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję