Robert Jeszke w TV Biznes24

Robert Jeszke w TV Biznes24

Ceny uprawnień EUA zbliżają się do poziomu 100 EUR. O tym jakie są szanse na przebicie tego kluczowego poziomu i jakie czynniki fundamentalne są teraz w “grze” dyskutowali Robert Jeszke, szef CAKE oraz Marcin Dobrowolski w programie “Biznes od rana” w TV Biznes24.

Poziom 100 EUR dotychczas stanowił barierą nie do sforsowania dla kupujących. Już po raz trzeci będą mieli okazję przetestować ten bardzo ważny technicznie poziom. Jest to raczej nieoczekiwany dla ekspertów rynkowych ruch cen, ponieważ większość z nich wróżyła spadki cen, z uwagi na spodziewane zwiększenie podaży uprawnień, z których sfinansowany będzie częściowo plan REPowerUE. Dodatkowe wolumeny uprawnień na aukcjach mają być sprzedawane jeszcze w tym roku.

Wzrostom mogły sprzyjać zjawisko „short squeezing”, które wynikało ze zbyt dużego pesymizmu inwestorów, co do spadków cen oraz wyższe prognozy emisji niż sądzono – jako przykład można podać emisje w Niemczech, które według pierwszych szacunków nawet wzrosły w 2022 r. z uwagi na wyższe wykorzystanie węgla i ropy.

Kluczowe dla cen uprawnień będzie trwałe przebicie poziomu 100 EUR, co może dać impuls do dalszych wzrostów. Techniczna analiza wykresu wskazuje, że zasięg tych wzrostów może sięgnąć poziomu nawet 150 EUR i to już w 2024 r.

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję