CAKE na debacie Rzeczpospolitej w sprawie wprowadzenia „Carbon Border Adjustment Mechanism”

CAKE na debacie Rzeczpospolitej w sprawie wprowadzenia „Carbon Border Adjustment Mechanism”

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacją z debaty zorganizowanej przez Rzeczpospolitą pt. „Carbon Border Adjustment Mechanism – implikacje wprowadzenia podatku węglowego w UE”, podczas której Robert Jeszke – szef Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) miał okazję być jednym z prelegentów.

 

Debatę poprowadził Pan Michał Niewiadomski, a wśród uczestników debaty znaleźli się znamienici goście: Jerzy Buzek (członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Parlament Europejski), Grzegorz Tobiszowski (poseł, Parlament Europejski), Tomasz Ślęzak (wiceprezes ds. energii i środowiska, ArcelorMittal Poland), Paweł Różycki (zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Transformacji Klimatycznej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska) oraz Aleksander Szpor (kierownik programu badawczego „Sprawiedliwa transformacja”, Fundacja Instrat).

 

Wśród głównych wniosków, jakie przedstawił Robert Jeszke podczas debaty można wskazać m.in. wartość podatku (CBAM), ma odzwierciedlać koszty ceny uprawnień do emisji w EUETS, a zgodnie z szacunkami Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) / KOBiZE wpływy z CBAM mogą sięgnąć w 2030 r. od ok. 7 do 15 mld euro w zależności od ceny certyfikatów CBAM (Komisja Europejska szacuje je na ok. 9 mld euro). Robert Jeszke podkreślił również, że CBAM jest to mechanizm, który ma też chronić przedsiębiorstwa i przemysł europejski przed ryzykiem przenoszenia produkcji poza obszar UE, co jest efektem ubocznym ograniczania emisji.

 

Zachęcamy do przeczytania całej relacji oraz obejrzenia nagrania z debaty.

Relacja z debaty jest dostępna tuhttps://lnkd.in/gTh7sdRV

Nagranie z debaty można obejrzeć tu: youtu.be/Jx1dv0pfEwQ

Serdecznie dziękujemy Rzeczpospolita za zaproszenie i możliwość udziału w tej ważnej debacie!

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję