Robert Jeszke w TV Biznes

Robert Jeszke w TV Biznes

 O obecnej sytuacji na rynku CO2 w EU ETS oraz o możliwych cenach w nowym systemie handlu emisjami ETS2 dla transportu i budynków, który rusza od 2027 r. rozmawiali w dniu 19 września 2023 r. Robert Jeszke i Marcin Dobrowolski w programie BIZNES OD RANA w TV BIZNES24. 

Ceny uprawnień od maja 2021 r. znajdują się powyżej długoterminowej linii trendu wzrostowego. W tej chwili mamy sytuację, że ceny uprawnień znajdują się dokładnie w granicach tej linii. Gdyby linia trendu wzrostowego została przełamana od góry, to najbliższe wsparcie wypada na poziomie ok. 77-78 EUR, a kolejne na poziomie 66-68 EUR. Bardziej prawdopodobny w tej chwili wydaje się być scenariusz spadkowy, biorąc pod uwagę słabe czynniki fundamentalne takie jak m.in.: spadek emisji w energetyce w 2023 r., niższy hedging, spowolnienie gospodarcze w UE czy zwiększenie podaży EUA na sfinansowanie REPowerEU.

System ETS2 startuje od 2027 r. lub w zależności od sytuacji na rynku energii ten start może się opóźnić o jeden rok. Ceny uprawnień w tym systemie mają być utrzymywane na poziomie 45 EUR za pomocą ceny maksymalnej. Czy to się uda? Można mieć wątpliwości i należy spodziewać się raczej wyższych cen na początku.

Więcej w naszym brefie dotyczącym sytuacji na rynku uprawnień do emisji:

Polecamy dwie nasze ostatnie analizy dotyczące potencjalnych skutków wdrożenia konkretnych rozwiązań dotyczących rozszerzenia systemu #EUETS dla europejskiej i polskiej gospodarki, w tym dotyczących cen w #ETS2:

  • https://lnkd.in/d658ch69
  • https://lnkd.in/gh4zsvaT
Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję