USTAWIENIA WCAG
MENU

WEBINARIUM LIFE ENSPIRE, “Carbon Pricing: Challenges for the EU and EU Neighbourhood”,17.06.2025 r.

WEBINARIUM LIFE ENSPIRE, “Carbon Pricing: Challenges for the EU and EU Neighbourhood”,17.06.2025 r.

W dniu 17 czerwca 2025 r. Centrum Analiz Klimatyczno- Energetycznych (CAKE) w ramach realizowanego projektu LIFE ENSPIRE zorganizowało webinarium pt. “Carbon Pricing: Challenges for the EU and EU Neighbourhood”.

 

Podczas webinarium udało się zgromadzić ponad 80 uczestników z Polski, UE i krajów sąsiadujących do UE, którzy mieli okazję dogłębnie zapoznać się z obecnymi wyzwaniami i przyszłymi perspektywami polityki klimatycznej, ze szczególnym uwzględnieniem cen emisji dwutlenku węgla, CBAM, MRVA i współpracy transgranicznej. Spotkanie otworzyła Marta Rosłaniec (CAKE/KOBIZE), witając prelegentów i przedstawiając plan warsztatów LIFE ENSPIRE.

 

Maciej Pyrka (CAKE/KOBiZE), koordynator projektu LIFE ENSPIRE, przedstawił główne cele i zakres projektu, który koncentruje się na cenach emisji dwutlenku węgla. Przedstawił również zespół CAKE i nasze doświadczenia dotyczące modelowania polityki klimatycznej, które zostały osiągnięte w realizowanych przez CAKE poprzednich projektach. Przedstawił również członków Rady Doradczej projektu LIFE ENSPIRE.

 

Jakub Boratyński (CAKE/KOBiZE) w swojej prezentacji przedstawił analizę zawartości dwutlenku węgla i szacunki kosztów wprowadzenia mechanizmu Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), z prognozami na lata 2030-2035, w oparciu o analizę CAKE. Przedstawił główne założenia zarówno dla scenariusza referencyjnego, jak i scenariusza rozszerzenia, a koszty i przychody zostały przedstawione zarówno dla Polski i dla UE. Prognozowana cena uprawnień w EU ETS wynosi 123 EUR w 2030 roku i 147 EUR w 2035 roku. Więcej informajci znajduje się w  prezentacji.

 

Tomasz Karpiński (Energy Community) przedstawił prezentację na temat stanu MRVA w krajach sąsiadujących z UE. Przedstawił również stan transpozycji i wdrożenia dyrektywy EU ETS w kilku krajach sąsiadujących.

 

W drugiej części webinarium dyskusję panelową moderował nasz ekspert Maciej Cygler (CAKE). Główna część dyskusji koncentrowała się na implikacjach i konsekwencjach wprowadzenia CBAM dla krajów sąsiadujących, a także na obecnej sytuacji.

 

Ivan Mrvaljevic (Elektroprivreda Crne Gore, Czarnogóra) przedstawił najnowsze osiągnięcia w przygotowaniach Czarnogóry do przystąpienia do UE w kontekście EU ETS i CBAM, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów energii elektrycznej i energii. Podkrelił w swoim wystąpieniu, że region jest wyjątkowy, a inwestycje w energię z OZE i system przesyłowy są niezbędne. Czarnogóra posiada krajowy system EU ETS, a kraj ten przygotowuje specjalny plan wdrożenia pełnego systemu ETS do 2030 roku. Czarnogóra wyraziła chęć przystąpienia do UE w 2028 lub 2029 r. i jest obecnie zaangażowana w negocjacje z Komisją Europejską.

 

Marie Missao Raude (Florence School of Regulation, European University Institute) przedstawiła przegląd obecnego stanu na rynku EU ETS w UE. Ponadto opisała podstawowe elementy i cele CBAM. Przedstawiła również kilka zmian w polityce klimatycznej UE, które są obecnie poddawane przeglądowi. Obejmują one propozycję celu 20240 w zakresie redukcji emisji, przegląd MSR oraz włączenie pochłaniania dwutlenku węgla do EU ETS. Jednym z wyzwań, na które zwrócono uwagę, był wpływ zmian ETS 2 i CBAM. Przedstawiła również projekt LIFE COASE, realizowany przez FSR,EUI. Udział w webinarium stanowił doskonałą okazję do networkingu między dwoma projektami LIFE, LIFE ENSPIRE i LIFE COASE.

 

Pavlo Masiukov (GIZ, UA) przedstawił szczegółowy przegląd sytuacji i wyzwań związanych z dekarbonizacją w Ukrainie. Podkreślił, że Ukraina jest krajem kandydującym do UE i wdrożyła Climate Law, która wyznaczyła cel osiągnięcia przez Ukrainę neutralności klimatycznej do 2050 roku. System ETS w Ukrainie został wprowadzony, ale jego zakres i warunki różnią się od tych w EU ETS, w  związku z tym konieczne będzie jego dostosowanie w przyszłości. System MRVA został wprowadzony na Ukrainie w 2021 r., ale został zawieszony w 2022 r. z powodu inwazji Rosji, a  następnie został przywrócony w 2025 r. i obecnie 500 instalacji dostarcza raporty MRVA. Obecnie na Ukrainie trwają prace nad przepisami dotyczącymi wdrożenia krajowego systemu handlu uprawnieniami do emisji, a faza pilotażowa ma zostać wdrożona w 2028 roku. Ostateczna decyzja w sprawie szczegółowych zasad wprowadzenia systemu ETS jest nadal rozważana. Wyzwania stojące przed Ukrainą w związku z CBAM wynikają z braku danych publicznych, które są dostępne ze względu na trwającą sytuację wojenną.

 

Uczestnicy dyskusji przedstawili nowe spojrzenie na to, w jaki sposób UE i jej sąsiedzi mogą lepiej dostosować swoje polityki klimatyczne i skuteczniej zintegrować systemy ustalania cen emisji dwutlenku węgla.

 

Agenda: LIFE ENSPIRE_workshop_agenda_17062025_v3

 

  • Presentacje:

  LIFE-ENSPIRE_Workshop_Maciej-Pyrka_17062025.pdf (2,1 MiB, 28 hits)

  LIFE-ENSPIRE_Workshop_CBAM_Jakub-Boratynski_17062025.pdf (1,3 MiB, 25 hits)

  Tomasz Karpiński_State-of-MRVA-in-the-Energy-Community.pdf (1,0 MiB, 27 hits)

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję