Komentarz rynkowy CO2 – grudzień 2021 r.

Komentarz rynkowy CO2 – grudzień 2021 r.

W dniu 15 grudnia 2021 r. Robert Jeszke, szef CAKE, udzielił komentarza nt. rynku uprawnień do emisji dla portalu Business Insider. W artykule Robert Jeszke ocenia m.in. ostatnie wzrosty cen EUA oraz perspektywy osiągnięcia 100 EUR w 2022 r.

 

Robert Jeszke zauważa, ze ceny praw do emisji CO2 wyraźnie drożeją już od listopada 2020 r. Potencjał wzrostowy na tym rynku już dawno dostrzegły instytucje finansowe, których zaangażowanie na rynku uprawnień stale rośnie. Objawia się to w rosnącej liczbie tych podmiotów, wielkości obrotów oraz napływach środków do nowo tworzonych funduszy typu ETF, umożliwiających dostęp do tego rynku również inwestorom indywidualnym. Po tak znaczących wzrostach cen, musiało dojść do korekty notowań, wywołanej realizacją zysków przez inwestorów, która sprowadziła ceny uprawnień poniżej poziomów 80 EUR. Nie powinno to jednak zaburzyć długoterminowego trendu wzrostowego i z dużym prawdopodobieństwem możemy zakładać, że ceny w następnym roku przekroczą granicę 100 EUR. Takie założenie w jednym ze swoich scenariuszy przyjmuje np. firma analityczna Vertis. Wśród czynników, które mogłoby zahamować wzrosty cen uprawnień w 2022 r., Robert Jeszke wymienia natomiast potencjalne załamanie na światowych rynkach, w szczególności na rynku akcji w USA, wywołane np. nowymi odmianami koronawirusa czy zacieśnieniem polityki pieniężnej w USA. Jednak w dłuższym terminie, czyli do 2030 r., należy się spodziewać, że ceny uprawnień znacząco przekroczą poziom 100 EUR.

 

Cały artykuł dostępny jest tutaj.

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję