CAKE na side eventach podczas COP 28 w Dubaju

CAKE na side eventach podczas COP 28 w Dubaju

Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) będzie obecne na side eventach UE podczas 28 Konferencji Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP28 (UNFCCC UN Climate Change Conference), która odbędzie w Dubaju w w dniach 30 listopada – 12 grudnia 2023 r. W tym roku Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) będzie miało okazję uczestniczyć w dwóch wydarzeniach organizowanych w Pawilonie Estońskim w dniu 4 grudnia 2023 r. oraz w Pawilonie UE w dniu 9 grudnia 2023 r.

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem oraz do rejestracji i udziału w side eventach, w których Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych będzie miało okazję być współorganizatorem i  partnerem wraz z innymi organizacjami m.in. DG Climate Action, International Carbon Action Partnership (ICAP), Florence School of regulation FSR Climate (EUI), Energy Community, ERCST.

 

 

 

 

 

  • SIDE EVENT w Pawilonie Estonii

Temat side eventu: EU ETS and Other Carbon Pricing Measures Towards Climate Neutrality

Data: 4 grudnia 2023 r., 9.00-9.30 (DUBAI TIME)

Miejsce: Pawilon Estonii (Blue Zone pavilion B6-75)

Organizatorzy i partnerzy: CAKE/KOBIZE, Energy Community Secretariat, DG Climate Action (Komisja Europejska)

Więcej informacji i program: https://estonia.ee/estonia-at-cop28/#program

 

Uczestnicy:  

Beatriz Yordi, DG Climate Action, Komisja Europejska

Aliona Rusnac, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Mołdawii

Artur Lorkowski, Dyrektor Energy Community Secretariat

Robert Jeszke, Kierownik Centrum Analiz Klimatyczno – Energetycznych (CAKE/KOBIZE) 

Moderator: Maciej Cygler – Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE)

 

Europejski Zielony Ład i pakiet Fit for 55 napędzają działania klimatyczne UE w kierunku globalnej neutralności klimatycznej. Carbon pricing wydaje się być kluczowym narzędziem w tym przedsięwzięciu, obejmującym 23% globalnych emisji w 2023 r., podczas gdy sam handel emisjami stanowi 17%. Środki takie, jak Carbon Border Adjustment Mechanism (podatek  lub potencjalne połączenie systemów ETS będą miały znaczący wpływ na politykę klimatyczną na całym świecie. CBAM może aktywnie służyć jako zachęta do wzmocnienia wysiłków na rzecz łagodzenia zmian klimatu poza UE. Debata będzie toczyć się wokół wielowymiarowości i złożoności takich kombinacji narzędzi politycznych, biorąc pod uwagę dynamiczną ewolucję EU ETS i jego istotne interakcje z innymi środkami na drodze do osiągnięcia neutralnej dla klimatu gospodarki w UE i innych regionach, zwłaszcza w krajach przyjmujących środki ustalania cen emisji dwutlenku węgla.

 

Więcej informacji oraz relację z wydarzenia można znaleźć na stronie: SIDE EVENT, Estonian Pavilion 04.12.2023  oraz koncie Climate CAKE on X: @climate_cake

oraz Climate CAKE on LinkedIn.

 

  • SIDE EVENT – ERCST

Uczestnicy:  

Andrei Marcu, Dyrektor, ERCST

Claude Loreca, Dyrektor, Global Cement and Concrete Association, GCCA

Daniel Agostini, Dyrektor, Energy and Climate Policies, Enel

I.Pectu, Eurelectric

Philippe Chauveau, Solvay

Robert Jeszke, Kierownik Centrum Analiz Klimatyczno – Energetycznych (CAKE/KOBIZE) 

Organizatorzy i partnerzy: https://ercst.org/event/ercst-at-cop28-external-events/

 

Wydarzenie towarzyszące podczas COP28 organizowane przez ERCST. Tematem warsztatów będzie unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). W obliczu  transformacji i dążenia do osiągnięcia zerowej emisji netto w Europie do 2050 roku pojawiła się propozycja utworzenia Europejskiego Centralnego Banku Węglowego (ECCB). Podczas warsztatów podniesione zostaną kwestie związane z przyszłością cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Obecna architektura systemu ETS nie zapewnia odpowiednich narzędzi do zarządzania ujemnymi emisjami. Wydarzenie to pomoże w zrozumieniu roli organów ds. emisji dwutlenku węgla w zarządzaniu potencjalnymi ograniczeniami podaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz ich praktycznego kształtu i konsekwencji.

 

 

  • SIDE EVENT w Pawilonie UE

 

Temat side eventu: Towards a Climate-Neutral Economy: The Role of Carbon Pricing Systems in Moving the Industry Closer to Net-Zero by 2050

DATA: 9.12.2023, 17.00-18.00 (DUBAI Time)

Miejsce: Pawilon UE

Organizatorzy i partnerzy: DG Climate Action (Komisja Europejska), CAKE/KOBIZE, International Carbon Action Partnership, Florence School of Regulation (European University Institute)

 

Speakers:

Moderator: Zhibin Chen, Senior Carbon Market Expert, International Carbon Action Partnership (ICAP)

Robert Jeszke, Szef Centrum Analiz Klimatyczno- Energetycznych, CAKE w KOBiZE (LIFE VIIEW 2050)

Simone Borghesi, Dyrektor, Florence School of Regulation, European University Institute, University of Siena (LIFE COASE)

James Corbett, Dyrektor ds. Środowiska, World Shipping Council

Qian Guoqiang, Deputy General Manager, SinoCarbon Innovation & Investment

Eve Tamme, Climate Principles

Mette Quin, Dyrektor, DG Climate Action, Komisja Europejska

Gerassimos Thomas, Dyrektor Generalny, DG TAXUD, Komisja Europejska

 

Więcej informacji i program: https://www.cop28eusideevents.eu/e/programme?date=dec-09

 

Szczegółowy opis wydarzenia wkrótce.

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję