CAKE na warsztatach naukowych CASE

CAKE na warsztatach naukowych CASE

W dniu 18 października Robert Jeszke – szef Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych wystąpił na warsztatach naukowych organizowanych przez Center for Social and Economic Research (CASE) pt.” Podatki a Europejski Zielony Ład”, na których przedstawił najważniejsze zmiany w EU ETS w związku z planowanym wdrożeniem pakietu Fit for 55 oraz wystąpił w panelu dot. dekarbonizacji transportu, budynków i rolnictwa. Jednym z najważniejszych elementów pakietu Fit for 55 będzie m.in. implementacja podatku granicznego CBAM.

 

Podczas trwania panelu, która opierała się na sesji pytań do uczestników, Robert Jeszke stwierdził, że:

 

  • Spekulacja jest nieodzownym elementem każdego rynku (nie tylko CO2) i wpływa na jego płynność. Większa aktywność funduszy inwestycyjnych powoduje zawirowania rynkowe i może tworzyć potencjalną bańkę cenową, przed którymi rynek uprawnień CO2 nie jest odpowiednio zabezpieczony. Wiadomo, że ceny uprawnień EUA wzrosną w perspektywie długoterminowej, ale należy unikać nagłych skoków (wahań) cenowych w perspektywie krótkoterminowej. Jeżeli przyjmiemy, że na rynku tworzy się bańka, która w pewnym momencie pęknie, to będzie to bardzo niekorzystne zjawisko, w szczególności dla instalacji z EU ETS. Dlatego też tak ważna jest stabilizacja cen uprawnień.

 

  • Transformacja energetyczna ma swoją logikę, ponieważ cały świat dąży do neutralności klimatycznej. Jest to element zmiany pozycji rynkowej UE na świecie, która poprzez innowacyjność i zastosowanie nowych technologii będzie zmieniać świat na lepsze. Takie podejście wymaga głębokiej elektryfikacji wszystkich gałęzi gospodarki. Do tego potrzebne będą środki pieniężne i odpowiednia wizja zarządzania nimi. Od tego zależy efektywność tych rozwiązań.

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję