CAKE na warsztatach PIK ws. modelowania cen uprawnień EUA

W dniu 30 listopada br. nasi eksperci, koordynator projektu – Robert Jeszke oraz ekspert ds. modelowania – Maciej Pyrka, wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Potsdam Institute for Climate Impact Research (w skrócie PIK) oraz Ecologic Institute pt. „The EU-ETS price through 2030 and beyond: A closer look at drivers, models and assumptions”. Nagranie webinarium można znaleźć w tym linku.

Podczas trzech sesji uczestnicy dyskutowali o typach modeli, szczegółach ich implementacji, a także o podstawowych założeniach przyjętych w analizie cen uprawnień do emisji. Zademonstrowano różnorodność podejść, omówiono ich zalety i wady oraz zidentyfikowano główne czynniki wpływające na zmiany cen uprawnień do emisji do 2030 r. i później.

Robert Jeszke wymienił czynniki cenotwórcze, które powinny mieć wpływ na ceny uprawnień do 2030 r. Wśród najważniejszych wyróżnił m.in.:

• zaostrzenie liniowego współczynnika redukcji (LRF),
  • zwiększenie transferów uprawnień do MSR (tzw. intake rake zwiększony do 24%),
  • odejście od bezpłatnego przydziału uprawnień w sektorach objętych podatkiem granicznym CBAM
  • stopień aktywności inwestorów długoterminowych na rynku uprawnień.