Czwarte spotkanie Rady Doradczej LIFE VIIEW 2050

W dniu 12 lutego 2024 r. odbyło się czwarte spotkanie Rady Doradczej projektu LIFEVIIEW 2050. Spotkanie odbyło się w formule on-line. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Doradczej oraz przedstawiciele projektu LIFE VIIEW 2050.

W spotkaniu uczestniczyli:

• Antonio Soria, Kierownik Economics of Climate Change, Energy and Transport Unit, Joint Research Centre (JRC)
  • Jos Delbeke, European Investment Bank (EBI),  European University Institute (EUI)
  • Karsten Neuhoff, Dyrektor w Departamencie Polityki Klimatycznej, DIW Berlin
  • Simone Borghesi, Dyrektor Florence School of Regulation (FSR), EUI
  • Wojciech Burkiewicz, Zastępca Dyrektora, Departament Ekonomiczny Unii Europejskiej,, Kancelaria Premiera Rady Ministrów
  • Artur Runge-Metzger, były Dyrektor w DG CLIMA Komisji Europejskiej
  • Przemysław Sikora, Komisja Europejska, Joint Research Centre (JRC)

Zespół modelarzy CAKE zaprezentował główne wyniki i wyniki robocze drugiej analizy skoncentrowanej na interakcji systemu EU ETS z innymi środkami polityki klimatycznej: połanianiniem (ang. removals), transportem, wodorem. Bez wątpienia była to świetna okazja do wymiany wiedzy, poglądów i perspektyw na temat nowej przygotowywanej w ramach projektu LIFE VIIEW 2050 analizy, a także przyszłych scenariuszy modelowania, założeń, informacji i danych. Dyskusja dotycząca kwestii modelowania skupiła się głównie na interakcji z innymi środkami polityki klimatycznej, ale także na włączeniu nowo zaproponowanego celu redukcji emisji na 2040 r. do scenariuszy badawczych, a także na lepszym komunikowaniu złożonych kwestii interesariuszom.

Serdecznie dziękujemy za udział oraz istotny wkład merytoryczny w pracę nad projektem LIFE VIIEW 2050.

Mamy również nadzieję, na kolejne inspirujące spotkania oraz dalszą współpracę w tym zakresie!