Drugie spotkanie Rady Doradczej LIFE VIIEW 2050

W dniu 20 października 2022 r. odbyło się drugie spotkanie Rady Doradczej projektu LIFEVIIEW 2050. Spotkanie odbyło się on-line. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Advisory Board oraz przedstawiciele projektu LIFE VIIEW 2050.

Spotkanie prowadził Robert Jeszke, Koordynator projektu LIFE VIIEW 2050. Na początku przedstawił informacje dotyczące planu realizacji projektu, przygotowywanych analiz oraz o platformie ekspertów ds. modelowania, która będzie miejscem do  wymiany doświadczeń dla projektu LIFE VIIEW 2050. Celem prowadzonych analiz jest opracowanie scenariuszy wspierających polityki i środki prowadzące do dekarbonizacji w 2050 r., uwzględniając kwestie ETS oraz non- ETS.

W spotkaniu ze strony Rady Doradczej udział wzięli:

• Antonio Soria, Kierownik wydziału Aspekty Gospodarcze Zmiany Klimatu, Energia i Transport,  Wspólne Centrum Badawczym UE (JRC)
  • Karsten Neuhoff, Dyrektor w Departamencie Polityki Klimatycznej, DIW Berlin
  • Kamil Jaworski, Kancelaria Premiera Rady Ministrów
  • Simone Borghesi, Dyrektor Florence School of Regulation (FSR), EUI
  • Stefano Verde, University of Siena
  • Krzysztof Wójtowicz.

W głównej części spotkania Jakub Boratyński, ekspert ds. modelowania CGE projektu LIFE VIIEW 2050 przedstawił prezentację na temat prowadzonych prac modelowych, w tym wykorzystywanych modeli oraz sposobu ich łączenia, oraz przyjętych założeń analitycznych wykorzystywanych w scenariuszach modelowych. Spotkanie było dobrą okazją do wymiany wiedzy, poglądów i perspektyw na temat scenariuszy modelowania, założeń, informacji i danych.

Po prezentacji odbyła się dyskusja merytoryczna w odniesieniu do zaprezentowanych  założeń, która skupiła się głównie:

• na sektorowych uwarunkowaniach i założeniach analitycznych włączenia nowych sektorów tj. transport i budownictwo do systemu handlu emisjami  EU ETS;
  • interakcji z innymi środkami polityki klimatycznej – efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródłach energii;
  • różnych środków tzw. carbon pricing (opłat za emisje) oraz mechanizmu command & control.

Więcej informacji  o projekcie LIFE VIIEW 2050 można znaleźć na naszej stronie: https://climatecake.ios.edu.pl/projekt-life-viiew-2050/