CAKE na X Kongresie Polska Chemia

CAKE na X Kongresie Polska Chemia

W dniach 13-14 czerwca 2023 r. odbył się X Kongres Polska Chemia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Kongres, zorganizowała Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC), a jego głównym celem było podzielenie się doświadczeniami, dobrymi praktykami oraz omówienie aktualnej problematyki branży, w tym zagadnień związanych z wdrażaniem nowej polityki klimatycznej UE (pakietu Fit for 55). Należy podkreślić że organizatorzy, czyli Polska Izba Przemysłu Chemicznego, zadbali o wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny wydarzenia. Ze strony CAKE/KOBiZE w wydarzeniu wzięli udział Maciej Pyrka i Maciej Cygler.

 

W trakcie kongresu ekspert Maciej Pyrka z CAKE/KOBiZE przedstawił prezentację pt. “Transformacja gospodarcza w drodze do neutralności klimatycznej UE“, gdzie przedstawiono tematy dotyczące m.in. z wdrażania nowej polityki klimatycznej UE, zmian w systemie EU ETS oraz wdrożenia podatku granicznego (CBAM). Ponadto poruszono kwestie funkcjonowania systemu EU ETS po 2030 r. i omówiono również kwestię kształtowanie się cen za emisję CO2 (krańcowych kosztów emisji). Ważnym tematem prezentacji była również przyszłość przemysłu, transportu i miksu energetycznego Polski w perspektywie do 2050 r.

 

  • Analiza ” VIIEW on EU ETS 2050: Changing the scope of the EU ETS”  (w języku angielskim):

  VIIEW on EU ETS 2050: Changing the scope of the EU ETS (7,5 MiB, 1 291 hits)

 

  • Analiza “VIIEW on EU ETS 2050: Nowe sektory w EU ETS w kontekście neutralności klimatycznej w UE w 2050 – Skutki dla Polski” (w języku polskim):

  „VIIEW on EU ETS 2050: Nowe sektory w EU ETS w kontekście neutralności klimatycznej w UE w 2050 – Skutki dla Polski” (1,4 MiB, 511 hits)

 

Kongres oferował uczestnikom możliwość wzięcia udziału w kilkunastu sesjach tematycznych, które były podzielone na bloki tematyczne. Tematy poruszane na Kongresie obejmowały m.in. regulacje prawne, inwestycje i finansowanie oraz zrównoważony rozwój branży. W ramach sesji tematycznych, kilkudziesięciu prelegentów miało okazję przedstawić swoje pomysły, strategie i innowacje dla przemysłu chemicznego. Jednym z istotniejszych tematów poruszanych na Kongresie było zapewnienie czystej (zero emisyjnej) energii w przyszłości. W ramach tego tematu omówiono m.in. rolę wodoru i małych reaktorów jądrowych w dostarczaniu energii dla przemysłu. Wykorzystanie wodoru, jako nośnika energii może pozwolić na efektywną transformację gospodarki w kierunku zero-emisyjnym i przyczynić się do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej europejskiego i krajowego przemysłu. 

 

Kongres był doskonałą okazją do nawiązywaniu relacji networkingowych i promocji wyników publikowanych przez Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) oraz prowadzonego obecnie projektu LIFE VIIEW 2050.

 

 

 

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję